wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaZdrowie i UrodaOdetchnij z ulgą. Objawy i leczenie POChP

Odetchnij z ulgą. Objawy i leczenie POChP

Szesnaście milionów Amerykanów żyje z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, znaną również jako POChP. Ta nieodwracalna choroba czasami utrudnia oddychanie i wpływa na jakość życia.

Dr Moshe Zutler jest pulmonologiem w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Zasadniczo oznacza to, że powietrze dostaje się do płuc, ale ma trudności z wydostaniem się z powodu uszkodzenia dróg oddechowych z różnych powodów – wyjaśnia dr Moshe Zutler, pulmonolog z Hartford HealthCare Cancer Institute w Hospital of Central Connecticut.

Co powoduje POChP?

W Stanach Zjednoczonych główną przyczyną POChP jest palenie tytoniu lub narażenie na dym i to właśnie widzę u zdecydowanej większości moich pacjentów – twierdzi dr Zutler. Jednak mówi, że mogą istnieć też inne przyczyny, takie jak życie na obszarach o wysokim stężeniu zanieczyszczenia powietrza lub praca w środowiskach, w których występuje narażenie na opary lub chemikalia.

W jaki sposób dochodzi do zachorowania?

Dr Zutler wyjaśnia, że z biegiem czasu dym i substancje drażniące dostają się do dróg oddechowych i niszczą tkankę, która pomaga wytwarzać tlen i zmniejsza przepływ powietrza do i z płuc. – Ma to tendencję do rozwoju, gdy ludzie są w wieku 50, 60 i 70 lat, ale widziałem, że zdarza się to także u niektórych młodszych pacjentów – mówi dr Zutler.

Jakie są objawy?

Objawy POChP obejmują:

  • świszczący oddech, problemy z wydechem
  • duszność podczas chodzenia na krótkich dystansach, wchodzenia po schodach
  • gwiżdżący dźwięk podczas oddychania
  • ucisk w klatce piersiowej
  • przekrwienie klatki piersiowej, przewlekły kaszel


Jakie są możliwości leczenia?

Leki wdechowe, takie jak inhalatory, mogą pomóc otworzyć drogi oddechowe, zmniejszyć stan zapalny i nieco ułatwić oddychanie, a ostatecznie poprawić jakość życia – mówi dr Zutler. Leki mogą być również stosowane w celu poprawy przepływu powietrza. Zabiegi chirurgiczne, w ciężkich przypadkach POChP, mogą również pomóc, wyłączając część płuc, która jest uszkodzona, i pozwalając zdrowszym częściom poradzić sobie z oddychaniem i złagodzić objawy.

POChP może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone, szczególnie wśród tych, którzy nadal palą – twierdzi dr Zutler. – To wtedy widzimy, że pacjenci stają się zależni od tlenu, a czynność płuc nadal spada. Każdy, kto myśli, że może mieć POChP lub zmaga się z objawami, powinien udać się do lekarza i rzucić palenie. Wczesna interwencja jest kluczowa, abyśmy mogli poprawić jakość życia – podkreśla.


Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 860.827.2710 lub odwiedź https://hartfordhealthcare.org/pulmonary

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -