O korzyściach ze stosowania pijawek mówią już starożytne teksty hebrajskie, hinduskie i egipskie. Starożytny znawca nauk biologicznych – Piliniusz, żyjący w I wieku p.n.e., w swej „Historii naturalnej” opisał wiele gatunków zwierząt, ze wskazaniem na ich znaczenie dla zdrowia człowieka. Stworzył również szczegółowy opis pijawek i jako pierwszy spośród antycznych autorów zwrócił uwagę na pozytywne zmiany zachodzące w organizmie człowieka po ich zastosowaniu. W ślad za Piliniuszem możliwości zastosowania pijawek w medycynie rozważał wielki lekarz rzymski Claudius Galenus zwany Galenem.
Na co pomogą pijawki?
Niestety, stosowane od starożytności pijawki w drugiej połowie XIX wieku zostały wyparte przez szybki rozwój nowoczesnej medycyny i farmakologii. Często, kiedy już nie widzimy ratunku dla naszego zdrowia i tracimy zaufanie do lekarza, szukamy alternatywnych metod leczenia. Szukamy pomocy wszędzie tam, gdzie słyszymy, że innym pomogło, z nadzieją, że pomoże również nam. Na co tak naprawdę pomagają pijawki i z jakimi chorobami należy udać się do hirudoterapeuty?
Wskazania do zastosowania hirudoterapii to między innymi choroby układu sercowo- naczyniowego: miażdżyca tętnic, nadciśnienie od pierwszego do trzeciego stopnia, niedokrwienna choroba serca, zapalenie mięśnia sercowego, arytmia. Pośród wskazań znajdują się też choroby narządów oddechowych: zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenia opłucnej. Pijawki pomogą także na choroby i dolegliwości żołądkowo-jelitowe: nieżyt żołądka, zapalenie trzustki, zapalenia wątroby, marskość wątroby, zapalenia pęcherzyka żółciowego, zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy, zaparcia oraz hemoroidy. Wskazaniem do zastosowania hirudoterapii są także choroby układu stawowego: deformujące zwyrodnienia dużych stawów, zapalenia mięśni, stan po zwichnięciach stawu, osteoporoza, urazy, oparzenia, odmrożenia. W osobnej grupie, predestynującej do spotkania z hirudoterapeutą, są także dolegliwości okołochirurgiczne: blizny pooperacyjne, żylaki, zakrzepowe zapalenia żył, wrzody, hemoroidy, przykurcze. Wśród wskazań do zastosowania pijawek znajdziemy także choroby neurologiczne: stany przed- i poudarowe, urazy czaszkowo-mózgowe, zapalenia korzonków nerwowych, nerwice, bóle i zawroty głowy. Dla pań pijawki pozostają niezastąpionym wspomożycielem dolegliwości ginekologicznych: zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków, klimakterium, niepłodność, bolesne miesiączki, zakłócenia cyklu menstruacyjnego, torbiele jajników, endometrioza, mięśniaki. Pijawki znajdują także szerokie zastosowanie w leczeniu chorób skóry: liszaj, alergia, swędzenie skóry, trądzik młodzieńczy. Hirudoterapeuta pomoże, gdy cierpimy na choroby układu moczowo-płciowego: zapalenie nerek, torbielowatość nerek, niewydolność nerek, zapalenie pęcherza moczowego, prostata. Również choroby układu endokrynnego można leczyć za pomocą pijawek: choroby tarczycy, otyłość, cukrzyca. Do wskazań ku hirudoterapii zaliczamy także choroby laryngologiczne: zapalenie ucha, zapalenie nerwu słuchowego, przerost migdałków, nieżyt nosa, zapalenie krtani, choroby zatok, szum w uszach, a także choroby oczu takie jak jaskra, zanik siatkówki, choroby zapalne oczu. Pijawki pomogą też na choroby stomatologiczne: zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, parodontoza.
Czym leczy pijawka?
Lecznicze działanie pijawek lekarskich tłumaczy się właściwościami wydzieliny gruczołów ślinowych, która dostaje się do organizmu człowieka po przegryzieniu przez pijawkę skóry.
Do lat sześćdziesiątych XIX wieku uważano, że przystawianie pijawek powoduje właściwie tylko upust krwi. Potem wykryto pierwszą substancję wydzielaną do organizmu człowieka podczas zabiegu z użyciem pijawek – hirudynę – najmocniejszy obecnie znany lek przeciwzakrzepowy. Później wykryto jeszcze około 100 innych substancji biologicznie czynnych, produkowanych przez pijawkę lekarską.
Hirudyna posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, zapobiega tworzeniu się skrzepów, jest najlepiej zbadanym przez medycynę składnikiem wydzieliny pijawki.
Na szczególną uwagę zasługuje również wydzielany przez pijawki enzym orgelaza, który sprzyja powstawaniu nowych naczyń krwionośnych.
W rezultacie fenomenalnego działania orgelazy obrzęki i skrzepy w ściankach naczyń rozpuszczają się i zostaje przywrócone normalne przemieszczanie się płynów fizjologicznych w zaatakowanym narządzie. Proces ten trwa nawet po usunięciu pijawki i wykorzystywany jest w mikrochirurgii przy przeszczepach płatów skóry lub autotransplantacji np. palców, nosa czy innych narządów.
Pijawki genialnie działają w stanach nagłych: urazy, odmrożenia, zakrzepy. Istnieją schorzenia, w przypadku których właściwie nie ma skutecznej terapii, a pijawki przynoszą natychmiastową poprawę stanu zdrowia, np. paradontoza.
Historie z życia
Przykładów można podać wiele, a te, które przytoczymy, są wielu z nas bardzo bliskie.
Pani Zofia przyszła z zatorem krwi w nodze i arytmią serca. Pijawki najpierw rozpuściły zator, a następnie zrobiliśmy protokół „kompleksowego oczyszczania organizmu”. W tym procesie wszystkie główne narządy są „traktowane” przez pijawki. Serce dostaje podwójną dawkę pijawek. Po zakończonym procesie p. Zofia zrobiła badania serca i krwi. Ku zdumieniu jej lekarza oba badania wyszły doskonale.
Karol przyszedł z uszkodzonym poważnie nerwem kulszowym (bólem w dolnym kręgosłupie i nogach). Pijawki bardzo szybko zlikwidowały stan zapalny nerwu i wszystkie bóle ustały.
Pani Halina przyszła z bardzo wysokim ciśnieniem, które leczyła od lat. Co pewien czas jej organizm jakby przyzwyczajał się do leków i należało je zmienić. W takim właśnie momencie testowania nowego leku miała bardzo wysokie ciśnienie. Lekarz polecił testowanie leku przez tydzień czasu. Czuła się fatalnie. Po parokrotnym przystawieniu pijawek ciśnienie obniżyło się i można było odstawić lekarstwa.
Pijawki są niezastąpione w wielu problemach zdrowotnych. Nie czekaj aż lekarz powie „nic już więcej nie można zrobić”. Wszystko w naturze ma powód swego istnienia, a pijawki są stworzone po to, by ratować nasze zdrowie.
Andrzej Pluciński
W Sarasocie działa nowy – przeniesiony z Nowego Yorku – polski gabinet hirudoterapii – Silesian Holistic Center, gdzie przyjmuje wieloletni praktyk, doświadczony hirudoterapeuta – Andrzej Pluciński. Tam też można skorzystać z medycznego dobrodziejstwa pijawek oraz umówić się na konsultację, która metoda pracy z pijawkami będzie dla Państwa najlepsza. Po więcej informacji i by zamówić wizytę proszę dzwonić: tel. (646) 460-4212, www.SilesianHolisticCenter.com
Ten artykuł powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady medycznej. Treści artykułów promocyjnych nie odzwierciedlają stanowiska redakcji.