sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwania90. Parada Pułaskiego w Filadelfii

90. Parada Pułaskiego w Filadelfii

Choć to Parada Pułaskiego w Nowym Jorku w ostatnich latach cieszy się większym rozgłosem, to ta organizowana ku czci bohaterskiego generała w Filadelfii może poszczycić się o kilka lat dłuższą historią. 1 października biało-czerwony pochód przemaszerował ulicami pierwszej historycznej stolicy Stanów Zjednoczonych po raz dziewięćdziesiąty.

90. Parada Pułaskiego jak co roku zgromadziła liczną Polonię z Pensylwanii i ościennych stanów. Wzięli w niej udział przedstawiciele polonijnych środowisk patriotycznych, uczniowie polskich szkół i młodzież harcerska, reprezentanci licznych polonijnych organizacji i stowarzyszeń oraz parafii. Wśród maszerujących dostrzec można było m.in. liczną reprezentację Amerykańskiej Częstochowy i działającej przy niej Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej czy członków grupy rekonstrukcyjnej Polish Living History. Dumnie z pocztami sztandarowymi kroczyli weterani ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, a ryk silników zwiastował przejazd polonijnych motocyklistów.

Za organizację przemarszu, który tradycyjnie odbywał się trasą biegnącą przez Benjamin Franklin Parkway, nieopodal Katedry św. Piotra i Pawła, odpowiadał Kongres Polonii Amerykańskiej oddział we wschodniej Pensylwanii we współpracy z Polish American Cultural Center Museum w Filadelfii.

Parada jak co roku transmitowana była na żywo w lokalnej telewizji.

JLS
Fot. facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -