czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork85. bal Fundacji Kościuszkowskiej

85. bal Fundacji Kościuszkowskiej

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie zaczynają odbywać się polonijne wydarzenia. Wśród nich są również te najbardziej prestiżowe, których tradycje sięgają prawie 100 lat, jak w przypadku dorocznego balu Fundacji Kościuszkowskiej, który miał miejsce w sobotę 23 kwietnia w the Plaza Hotel w Nowym Jorku. Była to już 85. edycja tej prestiżowej gali, która przez ostatnie dwa lata odbywała się w formie wirtualnej. O powrocie do postpandemicznej normalności świadczyła również frekwencja – w uroczystości wzięło udział ponad 300 osób.

Zespół American Folk Dance Company prowadzi gości w uroczystym polonezie

Tegoroczny bal poświęcony był polskim reżyserom – wyróżnieni zostali Agnieszka Holland oraz Lech Majewski. Lecz głównym wątkiem balu, jak i celem, na który przeznaczone będą zyski z imprezy, są ukraińscy uchodźcy i inni poszkodowani trwającą w Ukrainie wojną. Bal odbył się pod hasłem: „Stoimy z Ukrainą. Za wolność naszą i waszą”.

Dyrektor wykonawczy FK Marek Skulimowski z Agnieszką Holland

Pomoc Ukrainie

Warto zaznaczyć, że Fundacja Kościuszkowska od samego początku konfliktu w Ukrainie mocno zaangażowana jest w pomoc uchodźcom i zebrała już na ten cel blisko $1,400,000.00. Podczas balu ogłoszono również nawiązanie współpracy między Fundacją a Instytutem Smithsonian, która będzie mieć na celu ocalenie cennych zbiorów z ukraińskich muzeów. – Naszą główną misją zawsze będą edukacja i kultura, ale w czasach desperacji musimy nieść pomoc poszkodowanym. Dlatego całkowity dochód z tegorocznego balu przeznaczony będzie na pomoc naszym słowiańskim braciom w czasie potrzeby – podała Fundacja w informacji umieszczonej na stronie internetowej.

Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki

Prezes rady dyrektorów zacytował podczas przemówienia słynne słowa Alberta Einsteina, który powiedział że „świat jest niebezpiecznym miejscem nie ze względu na tych, którzy sieją zło, ale ze względu na tych, którzy patrzą obojętnie i nic nie robią”. – Celem Fundacji Kościuszkowskiej jest wspieranie kultury i nauki, ale kiedy Putin zabija matki i dzieci, nie mogliśmy pozostać bezczynni – tłumaczył Alex Storożyński. Naświetlił też szereg działań i programów podjętych przez Fundację na rzecz uchodźców i Ukrainy.

Prezes zarządu FK Alex Storożyński

Specjalni goście

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęło powitanie dźwiękami trąbek i prezentacja flag, wśród których w tym roku znalazła się także flaga ukraińska. Zabrzmiały również hymny Polski i USA – w wykonaniu Moniki Krajewskiej oraz ukraiński w wykonaniu Andreii Nalywajko. Gości powitali prezes rady dyrektorów Alex Storożyński i dyrektor wykonawczy fundacji Marek Skulimowski. Obaj nawiązali do swoich rodzinnych historii, które sięgały ukraińskiej ziemi oraz tego, że my – jako Polacy – nie możemy pozostać obojętni na to, co dzieje się dziś w Ukrainie. Głos zabrali również: Kathy Nalywajko – prezes Ukraińskiego Instytutu w Ameryce, Halyna Hryn – prezes Shevchenko Scientific Society, Hanna Chroboczek Kelker oraz Norman Kelker – przewodniczący tegorocznego balu oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który mówił o zaangażowaniu placówki w koordynację działań lokalnej Polonii na rzecz Ukrainy i ukraińskich uchodźców. O pracy na rzecz ukraińskich uchodźców mówiła również Katia Roman-Trzaska, prezes fundacji Samodzielność od Kuchni w Warszawie, z którą współpracuje Fundacja Kościuszkowska. – Skutki tej wojny będą widoczne przez następne dekady. Dlatego to, co robimy dzisiaj, jest tak ważne. Nie tylko pomagamy Ukraińcom, ale inwestujemy w następne pokolenia na całym świecie – powiedziała podczas balu Katia Roman-Trzaska.

Prezes Ukraińskiego Instytutu w Ameryce Kathy Nalywajko

Na ręce przedstawicieli Fundacji również burmistrz Nowego Jorku Eric Adams przekazał specjalny list. „Każdy nowojorczyk ma fundamentalny obowiązek, aby pomagać innym i Fundacja Kościuszkowska bierze tę odpowiedzialność poważnie od samego powstania w 1925 roku” – napisał burmistrz w liście. Eric Adams nazwał również bal idealną okazją dla nowojorczyków, by okazać solidarność z braćmi i siostrami, którzy są poszkodowani rosyjską inwazją na Ukrainę. Burmistrz podziękował Fundacji Kościuszkowskiej za wysiłek na rzecz lepszej i bezpieczniejszej przyszłości dla wszystkich.

Wyróżnienia

Po kolacji dyrektor wykonawczy Fundacji Marek Skulimowski wręczył tegoroczne wyróżnienia. Medalem Uznania (Kościuszko Foundation Medal of Recognition) doceniona została Agnieszka Holland. Medal ten przyznawany jest od 1955 roku osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do realizacji misji fundacji, jaką jest promocja kulturalnej i intelektualnej wymiany między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Po przyjęciu nagrody Agnieszka Holland nawiązała do swojego nowego filmu „Obywatel Jones” o stalinowskich zbrodniach w Ukrainie, które doprowadziły do śmierci kilku milionów ludzi. Reżyserka mówiła o roli twórców sztuki w odkrywaniu i pokazywaniu prawdy.

Lech Majewski z nagrodą Pioniera FK z Barbarą Bernhardt i Markiem Skulimowskim z Fundacji Kościuszkowskiej

Nagrodą Pioniera (Kościuszko Foundation Pioneer Adare) wyróżniony został Lech Majewski, poeta, malarz, artysta medialny, reżyser oaz członek Director’s Guild of America oraz Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Jego filmy pokazywane były na niektórych z najważniejszych festiwali filmowych takich jak Toronto, Nowy Jork, Berlin, Wenecja i Cannes. Jego prace artystyczne pokazywane były również w niektórych z najważniejszych muzeów i galerii na świecie, w tym w Whitechapel Art Gallery w Londynie, muzeum Prado w Madrycie, Luwrze w Paryżu i muzeum sztuki współczesnej w Nowym Jorku. Lech Majewski obecnie mieszka w Kalifornii.

Bal uświetnił występ grupy tanecznej Polish American Folk Dance Company, której członkowie również poprowadzili gości w tradycyjnym polonezie.

Darek Barcikowski
Fot. Marcin Żurawicz

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -