wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolska75. rocznica bitwy o Monte Cassino

75. rocznica bitwy o Monte Cassino

– To jest niesamowite miejsce – mówił 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino prezydent Andrzej Duda, podkreślając heroiczne czyny polskich żołnierzy z 1944 roku. W uroczystościach 75. rocznicy słynnej bitwy uczestniczyli również prezydent Włoch Sergio Mattarella, Anna Maria Anders – córka Władysława Andersa, który dowodził pod Monte Cassino II Korpusem Polskim – a także harcerze i sami uczestnicy walk.

Andrzej Duda stwierdził, że bitwa o Monte Cassino była również lekcją, dzięki której stworzono później Unię Europejską. Fot. PAP

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego generała Józefa Guzdka. W homilii przypomniał o długim szlaku bojowym II Korpusu Polskiego, który w maju 1944 roku zdobył klasztor na Monte Cassino.

Ten cmentarz, na widok którego ściskają się serca, zna każdy Polak. Te groby, bohaterów tamtej bitwy, którzy szli przez ziemię włoską, ale chcieli iść z ziemi włoskiej do polskiej (…) ale nie dotarli do niej. Zostali tutaj na tej ziemi, na tym cmentarzu, bo ona ich litościwie przytuliła – mówił prezydent Duda.

Andrzej Duda stwierdził, że bitwa o Monte Cassino, w której udział oprócz Polaków brali również m.in. Brytyjczycy i Francuzi, była również lekcją, dzięki której stworzono później Unię Europejską. – Tamta wojna, tamta bitwa – zwycięska dla nas, Polaków, ale okupiona krwią – była dla Europy i świata wielką lekcją: nigdy więcej wojny, nigdy więcej ludzkiej tragedii spowodowanej przez czyjeś okrucieństwo, czyjąś żądzę władzy, potęgi, ziemi. Niech świat opiera się na wzajemnej współpracy i wzajemnym szacunku – taki świat chcemy dzisiaj budować – mówił prezydent Polski.

Prezydent Włoch podkreślił, że Monte Cassino stało się źródłem pamięci i inspiracji. – Ci, którzy walczyli i polegli, zrobili to, aby wyzwolić Italię spod władzy nazizmu i faszyzmu, aby możliwe było powstanie nowej Europy i aby po zburzeniu zbyt długo dzielących nas barier nasze narody mogły czuć się bliskie, tak jak ma to miejsce dziś, wreszcie w wolnej od przemocy, konfliktów i ucisku dyktatur Europie – powiedział Sergio Mattarella.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykuł100 milionów dla Polonii
Następny artykułNowa misja Anny Marii Anders

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -