niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolska100 milionów dla Polonii

100 milionów dla Polonii

Pod koniec kwietnia br. Senat RP rozdzielił środki w programie na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku. Podpisywane są już ostatnie umowy z organizacjami, których oferty zostały wybrane do realizacji. Senacka pomoc trafi do Polonii i Polaków w 54 państwach.

Edukacja polonijna jest priorytetem dla Senatu RP. Fot. Archiwum WEM

W tym roku budżet Senatu na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą jest taki sam jak w ubiegłym i wynosi 100.5 mln zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na edukację – 33.25 mln zł. Na kulturę i promocję Polski oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego przeznaczono 16.7 mln zł, na wzmacnianie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania – 16.65 mln zł, na media polonijne – 12 mln zł, na infrastrukturę polonijną – 16.7 mln zł i na pomoc charytatywną i socjalną 4.9 mln zł.

Senat usprawnił procedury naboru i rozpatrywania ofert tak, że złożone oferty na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią w roku 2019 zostały rozpatrzone do 12 kwietnia br. Do realizacji zakwalifikowanych zostało 267 (-1) spośród 616 ofert (jeden oferent wycofał się z realizacji zleconego mu zadania).

Najwięcej wniosków wpłynęło na realizację zadań w zakresie kultury i promocji Polski oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego – 217 ofert, w zakresie edukacji – 187 ofert, na wzmacnianie środowisk polonijnych i polskich poza granicami – 103 oferty, na infrastrukturę polonijną – 54 oferty, na pomoc charytatywną – 27 ofert, na pomoc mediom polonijnym – 28 ofert.

Dotacje przyznano na realizację 85 (-1) ofert w zakresie edukacji, 87 – w zakresie kultury i promocji Polski oraz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego, 37 – w zakresie wzmacniania pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania, 13 – w zakresie mediów polonijnych, 29 – w zakresie infrastruktury polonijnej i 16 – na pomoc charytatywną i socjalną.

O najwyższe kwoty wystąpiły: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Wolność i Demokracja. To właśnie te trzy organizacje otrzymały największe dofinansowanie z budżetu Kancelarii Senatu. Stowarzyszenie Wspólnota Polska otrzymało ponad 36.5 mln zł, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie – prawie 32.5 mln zł, Fundacja Wolność i Demokracja – bez mała 9.5 mln zł.

Dotacje na złożone oferty otrzymało jeszcze 126 innych organizacji, w tym Caritas Polska, Stowarzyszenia Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, Fundacja Oświata Polska za Granicą, Fundacja na Rzecz Dziedzictwa Narodowego im. Józefa Piłsudskiego i Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -