niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostki44 lata temu dwaj polscy alpiniści jako pierwsi ludzie w historii weszli...

44 lata temu dwaj polscy alpiniści jako pierwsi ludzie w historii weszli na Mount Evererst zimą

44 lata temu dwaj Polacy: Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie w historii zdobyli zimą najwyższy szczyt świata. Dokładnie 17 lutego 1980 roku stanęli na szczycie Everestu. Mieli wówczas odpowiednio 29 i 30 lat i, co niezwykłe, nie byli zawodowymi alpinistami, a inżynierami. Pasja, determinacja i świetne przygotowanie utorowały im drogę na szczyt.

44 lata temu Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie w historii zdobyli najwyższy szczyt świata zimą. Fot. PAP

Na dachu świata Polacy zostawili wówczas różaniec od Jana Pawła II, drewniany krzyżyk upamiętniający śmierć filmowca Staszka Latałły w czasie wyprawy na Lhotse w 1974 r. oraz termometr rejestrujący temperatury minimalne.

Zimowe wejście na Mount Everest otworzyło nowy rozdział w podboju Himalajów i Karakorum. Historyczny wyczyn Polaków zapoczątkował serię kolejnych wypraw zimą na ośmiotysięczniki.

Z okazji tej rocznicy Klub Sportowy Polskie Himalaje rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń na kolejną edycję przedsięwzięcia NEPAL-BHUTAN 2028. Po zakończonych sukcesem projektach Everest 2018 i Annapurna 2023 klub ponownie zaprasza na górskie trasy trekkingowe. Leszek Cichy pełni obecnie w klubie funkcję szeryfa i uczestniczy w planowaniu wypraw. Pierwszy etap zgłoszeń potrwa do końca 2024 roku. Zainteresowani mogą zgłaszać chęć udziału drogą mailową na adres polskiehimalaje@tlen.pl.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -