czwartek, 21 października, 2021
Strona głównaWiadomościPolska100-lecie stosunków polsko-amerykańskich

100-lecie stosunków polsko-amerykańskich

– Więź pomiędzy Polską a USA jest więzią nierozerwalną – mówiła 30 stycznia br. w Hotelu Bristol w Warszawie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską odbyła się tam uroczysta gala, w której udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Gala z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską odbyła się 30 stycznia br. w Hotelu Bristol w Warszawie. Fot. premier.gov.pl

29 stycznia 1919 roku Stany Zjednoczone jako pierwsze państwo uznało niepodległość Polski. Oficjalne stosunki dyplomatyczne pomiędzy obydwoma krajami nawiązali prezydent Thomas Woodrow Wilson i premier RP Ignacy Jan Paderewski.

Nasz sojusz nie jest przeciwko komuś, ten sojusz jest dla wolnego świata, dla pokoju, dobrobytu i niech tak będzie przez kolejne sto lat, a najlepiej przez kolejne tysiąc lat – mówił szef rządu, przypominając, że Ameryka była przyjacielem Polski także w czasach, kiedy ta stawiała pierwsze kroki ku wolności.

Mateusz Morawiecki dziękował ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. – Jestem przekonany, że w osobie pani ambasador mamy wielką przyjaciółkę, wielkiego przyjaciela Polski. Przyjaciela, który chce swoim życiem, swoją działalnością dyplomatyczną zrobić wszystko, żeby tę polsko-amerykańską przyjaźń trwającą setki lat, przyjaźń, która jest tak fundamentalna dla przyszłości świata, umacniać, cementować, ubogacać – mówił premier.

Szef gabinetu prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski odczytał list od Andrzeja Dudy. – 100 lat od tamtych wydarzeń cieszymy się silnym polsko-amerykańskim partnerstwem opartym na wspólnych interesach i nierozerwalnej więzi transatlantyckiej. Jest to szczególnie widoczne w obszarze bezpieczeństwa. Od dwóch dekad Polska jest członkiem NATO, w ramach którego nasi żołnierze służyli i służą ramię w ramię ze swoimi amerykańskimi towarzyszami broni w misjach umacniających pokój – dodał prezydent.

Ambasador Georgette Mosbacher podkreśliła, że więź między Polską a Ameryką to dużo więcej niż wspólne zobowiązania w ramach NATO. – Polscy żołnierze razem z Amerykanami byli gotowi umierać za wolność, za wolność, o którą też walczyliście. Podziwiam Polskę za to, że byliście pierwszymi, którzy obalali żelazną kurtynę, przypomnieliście mi, jakie jest znaczenie wolności – powiedziała przyjaciółka prezydenta Donalda Trumpa.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -