piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeZwyczaje związane ze Świętem Dziękczynienia

Zwyczaje związane ze Świętem Dziękczynienia

Każdy ma swój sposób celebrowania święta, jednak pewne elementy zwyczajów dominują nad innymi i budzą powszechną sympatię. W przypadku Święta Dziękczynienia ważną tradycją jest poczęstunek w postaci dań z indyka, wspólne oglądanie futbolu amerykańskiego czy udział w organizowanych tego dnia mszach, marszach i paradach.

Typowym i bardzo widowiskowym zjawiskiem w Dniu Dziękczynienia są parady na ulicach miast – najsłynniejsza jest parada w Nowym Jorku. Fot. youtube

Jedni decydują się na świętowanie w domach, inni udają się do hoteli i restauracji, które z tej okazji przygotowują specjalne oferty. Rodziny najczęściej spotykają się jednak w prywatnych domach i zasiadają do uroczystej kolacji, której obowiązkowym składnikiem jest pieczony indyk.

Dziękczynne menu

W Święto Dziękczynienia na stole nie może zabraknąć pieczonego indyka z sosem żurawinowym, tłuczonych ziemniaków, kukurydzy, ciasta z dyni i innych amerykańskich potraw, jak np. „apple pie” czy „sweet potato casserole”. Jedni decydują się na świętowanie w domach, inni udają się do restauracji, które z tej okazji przygotowują specjalne oferty. W domach bardzo tradycyjnych indyka kroi zwyczajowo ojciec, a dzieci przebierają się w czarne kostiumy kolonistów, noszą wysokie, spiczaste kapelusze i buty z dużymi, srebrnymi klamrami. Zdecydowanie popularniejszym współczesnym zwyczajem związanym z Thanksgiving Day jest rodzinne oglądanie meczu piłkarskiego w telewizji i udział w organizowanych marszach czy paradach.

Dlaczego indyk?

Co roku w Święto Dziękczynienia na stołach króluje indyk. Dla Amerykanów jest tym, czym wigilijny karp dla Polaków, dlatego też to święto nazywa się czasami Dniem Indyka. Ptaka docenił niegdyś Benjamin Franklin, który postulował uczynić go godłem USA. Z Thanksgiving Day wiąże się także zwyczaj polegający na ułaskawieniu jednego indyka przez urzędującego prezydenta USA. Coroczną tradycję ocalania ptactwa oficjalnie rozpoczął George Bush w 1989 r., choć jej źródeł historycy doszukują się już w 1863 r., kiedy prezydent Abraham Lincoln oszczędził indyka na prośbę swego syna Tada. Chłopak nazwał przyjaciela imieniem Jack i nauczył go chodzić za sobą po ogrodach Białego Domu.

Msze, mecze i parady

Aby podziękować za mijający rok, wielu ludzi udaje się na okolicznościowe msze. Później pora na rozrywkę. Ulubioną formą spędzania czasu w czasie Święta Dziękczynienia jest oglądanie meczu futbolu amerykańskiego. Ten zwyczaj zapoczątkowano w 1934 roku w Detroit. Typowym i bardzo widowiskowym zjawiskiem są w tym dniu parady na ulicach miast. Najsłynniejsza jest parada w Nowym Jorku. Kolorowe platformy pełne postaci z bajek, którym towarzyszą orkiestry, tancerze i znani artyści, wzbudzają zachwyt i dają okazję do robienia ciekawych zdjęć.

Wielkie widowiska

Ostatnia parada, czyli ta odbywająca się w 2018 r., wzbudziła radość milionów ludzi. 92. Parada w Święto Dziękczynienia przemaszerowała ulicami Manhattanu. Kiedy rozpoczęła się o 9 rano, temperatura wynosiła ok. -7 stopni Celsjusza. Nie bacząc na mróz i silny wiatr, na coroczne widowisko domu handlowego Macy’s przybyło 3.5 mln widzów. Niektórzy jechali z bardzo odległych rejonów. Na całym świecie paradę oglądało przeszło 50 mln telewidzów. Defilada wiodła trasą liczącą około pięciu kilometrów, od Central Parku pod siedzibę Macy’s przy Herald Square.
Rekordowe dekoracje

W minionym roku wśród balonów znanych z wcześniejszych parad były m.in. te przedstawiające postaci Charliego Browna, Grincha, SpongeBoba, a także maskotkę sieci barów szybkiej obsługi – Ronalda McDonalda, wysokiego na ponad 20 metrów. Niektóre osiągały wysokość sześciu pięter. Wymagały obsługi przez 40-90 osób. Defiladę urozmaicało także wiele nowych balonów. Uwagę przykuwał m.in. Saiyan, wojownik Goku z japońskiego serialu animowanego „Dragon Ball Super”, Baby Sinclair – dinozaur z animowanego serialu Disneya oraz bałwan Olaf z broadwayowskiego musicalu „Frozen”. Na trasę wyjechało 26 bogato zdobionych rydwanów. Na jednym mienił się wszystkimi barwami jesieni świąteczny indyk, a także replika wykutych w granitowej skale Mount Rushmore czterech amerykańskich prezydentów.

Gwiazdy w rydwanach
Obecność gwiazd estrady jest mile widziana. Poprzednio wystąpiła m.in. nazywana skarbem narodowym USA legendarna wokalistka Diana Ross, wykonując „Wonderful Christmastime”. Śpiewali John Legend, Kelly Clarkson i Kane Brown. Burzliwie witane były ubrane w złote kostiumy popularne tancerki Rockettes prezentujące fragmenty świątecznego widowiska „Christmas Spectacular”. Pojawili się tancerze z Fred Astaire Dance Studio oraz artyści musicali broadwayowskich, w tym „My Fair Lady”.

Zapowiedź zimowych świąt

U progu grudnia bożonarodzeniowe i mikołajkowe akcenty są dobrze przyjmowane przez Amerykanów. Nie przez przypadek paradę zamknął na ruchomej platformie św. Mikołaj w saniach ciągniętych przez renifery. Zwiastowała ona oficjalne otwarcie w Nowym Jorku sezonu świątecznego. Do ochrony uczestników wydarzenia antyterrorystyczny odział policji nowojorskiej wykorzystał po raz pierwszy specjalnie wytresowane psy. Zdolne są one do wykrywania zapachu ładunków wybuchowych. Potrafią wykryć zamachowców czy terrorystów.

Halina Kossak

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -