niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPromocjaZobowiązania podatkowe pracowników kontraktowych

Zobowiązania podatkowe pracowników kontraktowych

W ostatnim czasie coraz więcej osób podejmuje się prac na zlecenie lub zarabia, udostępniając własne zasoby, usługi bądź czas poprzez platformy internetowe. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Pew Research Center w sierpniu 2021 r., aż 16% Amerykanów zarabiało w ten sposób. Tego typu zlecenia lub prace obejmowały np. wyprowadzanie psów, robienie komuś zakupów spożywczych, dowóz jedzenia, załatwianie różnych spraw lub oferowanie przejazdu samochodem.

Niezależni kontrahenci, tacy jak dostawcy zamówień z restauracji bądź kierowcy, nie są zwolnieni z płacenia podatków. Fot. Archiwum WEM

Warto jednak wiedzieć, że taki zarobek ma swoje podatkowe konsekwencje. Co do zasady, dochód uzyskany poprzez oferowanie przez internet tego typu usług podlega opodatkowaniu, nawet jeśli jest to dochód dodatkowy i nawet jeśli nie masz wykazu zysków i strat informującego o wysokości swoich zarobków.

Kim jest niezależny kontrahent?

Tzw. „gig worker” to niezależny wykonawca, który wykonuje swoją pracę za pośrednictwem platformy internetowej, takiej jak Airbnb, Lyft, Uber, Angi, Doordash lub Instacart. Tacy pracownicy nie są uprawnieni do świadczeń związanych z tradycyjnym zatrudnieniem, w tym sponsorowanego przez pracodawcę ubezpieczenia zdrowotnego.

Tacy pracownicy są również zwolnieni z wymogów płacy minimalnej i innych federalnych zabezpieczeń prawnych i nie są uwzględnieni w stanowych systemach ubezpieczeń na wypadek bezrobocia. Ponadto są również sami odpowiedzialni za własne szkolenia, podatki i oszczędności emerytalne.

Obowiązki podatkowe pracowników kontraktowych

Jeśli ktoś zarabia w ten sposób, powinien wziąć pod uwagę podatkowe konsekwencje, które wynikają z tego typu dorabiania.

  • Pracodawca nie potrąca z dochodu zaliczek na podatek, dlatego może być konieczne dokonywanie kwartalnych szacunkowych płatności podatkowych. Typowe terminy szacowanych płatności podatku to 15 kwietnia, 15 czerwca, 15 września i 15 stycznia następnego roku. Terminy przypadające na sobotę lub niedzielę są przedłużane do następnego dnia roboczego.
  • Platforma internetowa, dla której pracujesz, powinna dostarczyć Ci formularz 1099-NEC, formularz 1099-K, oświadczenie o wynagrodzeniu dla bezrobotnych (Nonemployee Compensation) lub inne oświadczenie o dochodach.
  • Jeśli masz wydatki biznesowe, możesz być w stanie odliczyć niektóre lub wszystkie z tych wydatków w zeznaniu podatkowym, z zastrzeżeniem normalnych ograniczeń podatkowych i zasad. Jeśli na przykład używasz własnego samochodu do świadczenia przejazdów, możesz być w stanie odliczyć amortyzację z tytułu zużycia pojazdu. Warto jednak zauważyć, że zasady odliczania wydatków mogą być złożone, jeśli wynajmujesz pokój w domu, którego jesteś właścicielem.

Prowadzenie dokładnej dokumentacji

Ważne jest, aby prowadzić kompletną i dokładną ewidencję swoich dochodów i wydatków, ponieważ możesz zostać poddany audytowi przez IRS lub stanowy lub lokalny organ podatkowy. Jeśli zarabiasz jako pracownik kontraktowy i masz dalsze pytania dotyczące swoich zobowiązań podatkowych lub odliczeń, o które możesz się ubiegać, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci uniknąć kosztownych niespodzianek podczas składania kolejnego zeznania podatkowego.

Adam Chmielewski


Adam Chmielewski
Tel. 973-439-7200 ext. 1222
achmielewski@smolin.com
165 Passaic Avenue, Fairfield, NJ
www.smolin.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -