wtorek, 6 grudnia, 2022
Strona głównaUSANew JerseyZmiany w sposobie sądzenia

Zmiany w sposobie sądzenia

Ustawodawcy z New Jersey zgłosili w czwartek 29 września projekt ustawy, która adresowałaby problem przestępców kryminalnych, popełniających wykroczenia, nie stosując przy tym agresji. Zostaliby oni wyłączeni z systemu sądowniczego i przekierowani pod opiekę specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Wg nowej ustawy osoby popełniające lekkie przestępstwa omijałyby całkowicie stanowe sądy. Fot. Archiwum WEM

Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że ponad jedna czwarta osób odsiadujących obecnie wyroki zmaga się z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Skierowanie ich na leczenie, zamiast do zakładów karnych, pozwoliłoby z jednej strony zaoszczędzić pieniądze, a z drugiej zmniejszyć odsetek recydywistów.

Podejście takie popiera m.in. Adam Sagot, psychiatra z Hackensack Meridien Health. Specjalista podkreślił – w trakcie prezentacji projektu ustawy – że USA zmagają się obecnie z kryzysem zdrowia psychicznego. Warto podkreślić, że kilka hrabstw, w tym Essex, Ocean, Morris, Middlesex i Warren, od dawna prowadzi podobne programy dotyczące zdrowia psychicznego skazanych. Zasadniczo działają one jako programy pilotażowe i udowadniają skuteczność podejścia zaproponowanego w ustawie.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -