niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaZmarła Karolina Kaczorowska

Zmarła Karolina Kaczorowska

21 sierpnia w Wielkiej Brytanii zmarła Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Miała 90 lat. Była aktywną działaczką polskiej emigracji.

Karolina Kaczorowska była żoną Ryszarda Kaczorowskiego i aktywną działaczką polonijną. Fot. Wikimedia Commons

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski. Jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.

Wraz z mężem aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, angażując się w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie, pełniąc tą rolę do grudnia 1990 r., kiedy Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska brała udział w ceremonii przekazania insygniów i była to jej pierwsza wizyta w Polsce po 50 latach emigracji.

Tylko zbieg okoliczności – niespodziewana choroba – uniemożliwiła jej lot wraz z mężem na uroczystości katyńskie 10 kwietnia 2010 roku, tym samym uniknęła losu męża, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu.

W 2012 r. za działalność patriotyczną na obczyźnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Karolina Kaczorowska zostanie pochowania u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

SWP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -