sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutZmarł ksiądz prałat Daniel Plocharczyk, były proboszcz parafii Sacred Heart w New...

Zmarł ksiądz prałat Daniel Plocharczyk, były proboszcz parafii Sacred Heart w New Britain

Ksiądz prałat Daniel Plocharczyk, wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa – Sacred Heart w New Britain, odszedł na wieczny odpoczynek w piątkowy wieczór, 12 kwietnia. Zmarł w domu opieki Bojnowski Manor w New Britain, mieście, w którym urodził się w 1948 roku i które nazywał domem przez większość swojego życia. Był duchowym opiekunem lokalnej Polonii i osobą mocno zaangażowaną w lokalne, polonijne życie. Nikt nie spodziewał się, że tak krótko po jego pożegnaniu jako proboszcza parafii Sacred Heart w 2023 roku, kiedy przeszedł na emeryturę, Polonia ponownie będzie żegnała ks. prałata Plocharczyka, tym razem na zawsze.

Ks. prałat Daniel J. Plocharczyk był związany przez niemal całe życie z miastem, Polonią i z parafią Sacred Heart w New Britain. Fot. Bristol Press

Największe marzenie

Ks. prałat Daniel J. Plocharczyk z miastem New Britain, z Polonią i z parafią Sacred Heart związany był przez niemal całe życie. To właśnie w niej przyjął chrzest z rąk proboszcza założyciela, księdza Lucjana Bojnowskiego. Jako dziecko uczęszczał też do niedziałającej już dziś przyparafialnej szkoły, którą skończył w 1963 roku. – On kochał to miasto, kochał tę parafię, jeszcze z czasów szkolnych pamiętam, że chciał być księdzem i kiedyś wrócić do niej jako proboszcz. Można powiedzieć, że to jego największe życiowe marzenie się spełniło – wspomina Lucian Pawlak, były burmistrz New Britain i bliski przyjaciel ks. Plocharczyka, z którym razem w tej samej parafii służyli do mszy jako ministranci i uczęszczali do szkoły podstawowej, która została zamknięta kilka lat temu. – Zamknięcie przyparafialnej szkoły, do której zresztą sam uczęszczał, było dla niego bardzo bolesną decyzją – mówi Lucian Pawlak. Według Pawlaka w ostatnich tygodniach ks. Plocharczyk bardzo szybko zaczął podupadać na zdrowiu, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Wielki kustosz

Funkcję proboszcza w parafii Sacred Heart ks. Plocharczyk objął w 2003 roku. Przez dwie dekady był nie tylko opiekunem duchowym Polonii, ale również budynków parafialnych mieszczących się w centrum polskiej dzielnicy New Britain. W niecałe 18 miesięcy od objęcia stanowiska zamontował centralną klimatyzację w górnym i dolnym kościele oraz na plebanii. Z jego inicjatywy wyremontowano i pomalowano kościoły górny i dolny. Ołtarz i ołtarze boczne otrzymały nowe złocenia. Położono nową wykładzinę w kościele i nowe płytki w prezbiterium. Wymieniono drzwi kościoła oraz prowadzące do niego schody, a teren pomiędzy kościołem a plebanią zagospodarowano na nowy plac. Kościół, klasztor, szkoła i plebania otrzymały nowe ogrzewanie gazowe. Wyremontowano wszystkie drogi cmentarne, odnowiono kaplicę cmentarną i wzniesiono nowy ołtarz na scenie kalwaryjskiej na środku cmentarza. Dla pochówków prochów wzniesiono kolumbarium.

Ks. Plocharczyk wiele uwagi poświęcał młodemu pokoleniu, które uczył w parafialnej szkole. Zachęcał dzieci do nauki języków i celebrowania kultur, z których pochodzą, w tym polskiej. Jego mottem było zdanie „Najważniejsi są ludzie”. Ksiądz Plocharczyk aktywnie uczestniczył w życiu parafii. Celebrował chrzty, komunie, bierzmowania, śluby i pogrzeby. Dla wielu mieszkańców New Britain był jak członek rodziny. Na msze św. odprawiane w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przychodziło nawet 1000 osób. Przez wiele lat był też wiceprezesem Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Księży.

Ostatnie wyróżnienie

W piątek, 3 maja, ks. prałat Plocharczyk miał być jednym z wyróżnionych podczas dorocznych obchodów święta polskiej Konstytucji 3 Maja w stolicy stanu. Z inicjatywą wyróżnienia księdza prałata za pracę na rzecz Polonii oraz kultywowania polskich tradycji i wartości w Connecticut wyszedł reprezentant stanowy Peter Tercyak. Ksiądz Plocharczyk przyjął nominację i pomimo pogarszającego się stanu zdrowia planował osobiście wziąć udział w uroczystości na początku maja. Wyróżnienia na stanowym Kapitolu się jednak nie doczekał. Nagroda zostanie przyznana pośmiertnie.

Pożegnanie

Trumna z ciałem będzie wystawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy 158 Broad St. w New Britain w czwartek 18 kwietnia w godzinach od 1 pm do 6 pm. W ten sam dzień, o godz. 6:30 wieczorem, odprawiona zostanie msza św. pożegnalna w języku polskim. Msza pogrzebowa w języku angielskim zostanie odprawiona w piątek, 19 kwietnia, o godzinie 11 rano przez arcybiskupa Leonarda P. Blaira, arcybiskupa Hartford. Arcybiskup Blair osobiście udzielił ks. prałatowi Danielowi Plocharczykowi sakramentu namaszczenia chorych, a prałat poprosił go o dalszą modlitwę i zaprosił go na swój pogrzeb.

Ksiądz Plocharczyk pochowany zostanie na cmentarzu Sacred Heart w New Britain w dedykowanej dla księży części cmentarza.

Darek Barcikowski, materiały zewnętrzne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -