piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticut5. edycja Festiwalu „Skąd Nasz Ród” w Polskiej Szkole Sobotniej im. A....

5. edycja Festiwalu „Skąd Nasz Ród” w Polskiej Szkole Sobotniej im. A. Mickiewicza w Stamford

W sobotę, 23 marca, w Polskiej Szkole Sobotniej im. Adama Mickiewicza w Stamford zajęcia przybrały niezwykle ciekawą formę. Tego dnia w szkole odbył się doroczny Festiwal „Skąd Nasz Ród”, będący okazją dla uczniów do zaprezentowania i poznania ciekawostek i informacji historycznych o wybranych rejonach Polski. Motywem przewodnim tegorocznej, 5. edycji festiwalu, było Mazowsze.

W festiwalu aktywny udział brały wszystkie klasy. Młodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których poznały legendy warszawskie, m.in. o złotej kaczce i warszawskiej Syrence, a następnie mogły stworzyć prace plastyczne nawiązujące do ich treści. Starsi uczniowie przygotowali bardzo ciekawe ekspozycje dotyczące historii i zabytków Mazowsza. Wrażenie na wszystkich zrobił Pałac Kultury i Nauki wykonany przez klasę 7b – wysoki prawie na 3 metry! – oraz wystawa o Płocku, pierwszej stolicy Mazowsza, przygotowana przez ucznia klasy 7b Pawła Cesarczyka.

Oprócz tego na wystawie można było podziwiać plakaty o Warszawie wykonane przez uczniów klasy 4, o sławnych ludziach związanych ze stolicą przygotowane przez trzecioklasistów, o Powstaniu Warszawskim autorstwa klasy 8, miasta regionu mazowieckiego w wykonaniu klasy 2 i ciekawostki o Mazowszu, które przygotowały 5-latki, oczywiście wspólnie z rodzicami.

W czasie lunchu serwowane były przysmaki kuchni mazowieckiej, m.in. pyszne kanapki, zupa grzybowa, zapiekanki i inne smakołyki przygotowane przez radę rodziców. Po lunchu odbyła się część artystyczna, podczas której o oprawę muzyczną i pokaz slajdów na temat Warszawy i Mazowsza zadbali Ania i Adam Chrolowie.

Klasa 1 przygotowała inscenizację legendy o warszawskiej syrence, a uczniowie klasy 3 zaprezentowali teatrzyk kukiełkowy i przybliżyli postacie Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej-Curie. Chantal Kostrzewski zaśpiewała piosenkę o Marii Skłodowskiej-Curie, Natalia Chrola brawurowo wykonała piosenkę „Warszawa da się lubić”, a uczniowie klasy 8 wykonali piosenkę powstańczą „Dziewczyno z granatem w ręce”. Zerówka zaprezentowała „Jedzie pociąg z daleka”, a klasa 1 zaśpiewała „W moim ogródeczku”.

Na festiwalu pojawili się też członkowie zespołu Słowianie, którzy zaprezentowali polkę i wiązankę tańców łowickich. Na całością festiwalu czuwała Anna Czyż, która prowadziła rymowaną konferansjerkę, dając popis swojego talentu poetyckiego.

opr. JS
Fot. Archiwum szkoły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -