sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWystęp Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska w siedzibie polskiego konsulatu na...

Występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie

W poniedziałek, 8 kwietnia, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbył się koncert polskiej muzyki ludowej pt. „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska z Polski. W repertuarze koncertu znalazły się utwory z różnych regionów Polski w wykonaniach tradycyjnych i stylizowanych, a także utwory kompozytorów klasycznych inspirowane polskim folklorem.

W Nowym Jorku kapelę reprezentowali: Anna Nogaj – skrzypaczka i zarazem kierownik kapeli oraz wiceprezes zespołu, Kamil Szafrański – akordeonista i nauczyciel muzyki, Michał Hajduczenia – kontrabasista, baryton, nauczyciel, psalmista w cerkwi prawosławnej, Katarzyna Szewczyk – grająca na bębenku obręczowym, wokalistka, dyrygentka chóru. Gościnnie wystąpiła też Karolina Wojteczko – mezzosopranistka, dyrektor muzyczna kaplicy Centrum Katolickiego przy Uniwersytecie Yale w New Haven, CT.

Kapela grała z wielkim temperamentem, pojawiły się skoczne oberki, walczyki, polonezy, kujawiaki, a także utwory klasyczne, inspirowane polskim folklorem. Katarzyna Szewczyk pięknie wykonała między innymi „Życzenie” Fryderyka Chopina i „Oj Chmielu” – jedną z najstarszych ludowych pieśni, natomiast Michał Hajduczenia wykonał z werwą krakowiaka „Wesół i Szczęśliwy” Stanisława Moniuszki i pieśń górali „Czerwony pas”. Natomiast specjalny gość Karolina Wojteczko wykonała kilka pieśni, między innymi „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki i „Cerwone Jagody” – ludową piosenkę.

Anna Nogaj, świetna skrzypaczka, grająca bardzo dynamicznie, pełniła rolę konferansjera, opowiadając o historii zespołu i zapowiadając poszczególne utwory.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska jest jednym z największych – liczy ponad 170 osób – i najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od 1958 roku reprezentuje miasto Bydgoszcz i województwo kujawsko-pomorskie podczas różnych wydarzeń, koncertów, festiwali w kraju i za granicą, będąc jednocześnie niekwestionowanym liderem spośród kulturalnych ambasadorów regionu w zakresie promowania polskiej sztuki i kultury ludowej. Jego celem jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Kierownikiem artystycznym i prezesem zespołu jest Elżbieta Kornaszewska.

Po koncercie Anna Nogaj wręczyła na ręce gospodarza wieczoru konsula Krzysztofa Płaskiego w podziękowaniu płytę z pieśniami patriotycznymi wydaną z okazji 60-lecia zespołu obchodzonego w 2018 r. i pięknie wydany album „Ziemia Bydgoska – Zespół Pieśni i Tańca” z okazji 65-lecia (2023 r.).

Zespół przyleciał do USA na zaproszenie istniejącego od 2006 roku Zespołu Pieśni i Tańca „Polanie” z Bridgeport, CT, a pobyt wpisał się w realizację grantu „Piękna nasza Polska cała” z koncertami polskiej muzyki ludowej. Grant wspófinansowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza nadzorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na koncercie w konsulacie była obecna Hanna Deja, dyrektor artystyczna „Polan” z Connecticut. Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska dostała również zaproszenie od Polish American Foundation of Connecticut oraz Fundacji Rodziny Grove.

Zespół „Polanie” razem z Kapelą Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska z Polski dadzą 8 grudnia br. koncert świąteczny w Milford, CT.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -