sobota, 31 lipca, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticutZmarł Jan Niebrzydowski

Zmarł Jan Niebrzydowski

W poniedziałek, 9 listopada, po krótkiej chorobie zmarł Jan Niebrzydowski, potomek Sybiraka i żołnierza Armii Andersa, pasjonat historii, autor wielu artykułów o polskiej armii.

Jan Niebrzydowski w maju 2018 r. podczas obchodów Polskiego Dnia na Kapitolu w Hartford został uhonorowany za zasługi na rzecz polonijnej i lokalnej społeczności w Connecticut. Fot. Frank Gerratana

Jan Niebrzydowski urodził się w Łomży (Polska) w 1939 r. W 1964 r. wraz z rodziną wyemigrował na statku MS Batory do Stanów Zjednoczonych i podjął pracę w Atlantic Machine Tools, gdzie pracował przez wiele lat, aż do emerytury.

Jan Niebrzydowski był znaczącą postacią w polonijnej społeczności New Britain. Był członkiem komitetów działających na rzecz postawienia w New Britain Pomnika Katyńskiego oraz upamiętniającego bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 2017 r. Medal Ignacego Paderewskiego i dyplom od Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – Pl. #111 im. gen. Józefa Hallera w New Britain. W maju 2018 r. podczas obchodów Polskiego Dnia na Kapitolu w Hartford został uhonorowany za zasługi na rzecz polonijnej i lokalnej społeczności w Connecticut. Docenione zostały jego starania o zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy na temat historii Polski, co czynił poprzez publikację licznych artykułów i książek poświęconych II wojnie światowej, zwłaszcza Armii Andersa, z którym to tematem związane były jego osobiste doświadczenia rodzinne. W 2019 r. prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w New Britain wręczył Janowi Niebrzydowskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP, a w 2020 r. został wyróżniony Dyplomem Uznania w 100-lecie Placówki #111 im. gen. J. Hallera w New Britain.

Był człowiekiem głęboko wierzącym i kierującym się w życiu wartościami chrześcijańskimi. Należał do parafii Sacred Heart Church w New Britain, był członkiem Holy Name Society.

Jan Niebrzydowski był także znanym w środowisku filatelistą i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Filatelistycznego Polonus, specjalizującym się zwłaszcza w znaczkach pocztowych pochodzących z czasów II Rzeczpospolitej i II wojny światowej. Swoją wiedzą w tym zakresie wzbogacał publikacje ukazujące się w biuletynie Polonus, a jego artykuł, który zwyciężył w dorocznym konkursie na najlepszą publikację z dziedziny historii filatelistyki, został opublikowany w „Articles of Distinction” Amerykańskiego Stowarzyszenia Filatelistycznego.

Podarowane przez Jana Niebrzydowskiego pamiątki i eksponaty historyczne znajdują się w zasobach Muzeum gen. Józefa Hallera w Polsce, w Muzeum Holocaustu i Muzeum Jana Pawła II w Waszyngtonie oraz w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Dzięki jego szczodrości odwiedzający te instytucje mogą w lepszy sposób poznać i zrozumieć historię Polski. Śp. Jan Niebrzydowski był także inicjatorem wydania w Polsce dwóch znaczków pocztowych – jeden z nich upamiętniał śp. ks. prałata Luciana Bójnowskiego, założyciela parafii Sacred Heart w New Britain, a drugi poświęcony był Helenie Paderewskiej, polskiej artystce. Był uznanym autorytetem w dziedzinie polskiej filatelistyki i nieocenionym źródłem wiedzy dla kolekcjonerów z różnych krajów świata. Był też autorem 30 artykułów na temat polskiej armii i miał zasługi przy powstaniu 16 książek poświęconych historii Polski.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -