wtorek, 7 lutego, 2023

Zmarł Henryk Rybak

Henryk Rybak urodził się w 1954 roku w Koszycach Wielkich – w niewielkiej miejscowości, położonej 60 mil na wschód od Krakowa. Był absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra inżynierii. W 1980 roku wyemigrował do USA.

Henryk Rybak był szanowanym członkiem społeczności polonijnej i lokalnej. Fot. Radio Rampa

Swój biznes rozwijał z pasją – w 1991 roku wraz z żoną Marią założyli PIAST Meats and Provisions. W ciągu lat rozwinęli go w jedną z najprężniej działających sieci sklepów spożywczych na wschodnim wybrzeżu USA. Sklep nie tylko słynie z produkcji własnych kiełbas i wędlin, ale jest miejscem, w którym podtrzymywana jest polska tradycja.

Pan Henryk był patriotą, aktywnym działaczem, który wspierał wiele polonijnych inicjatyw i przedsięwzięć, wśród nich organizacje sportowe, kościoły oraz polskie szkoły – w tym, co robił, zawsze pozostawał jednak skromnym człowiekiem. Wraz z żoną wspierali wiele lokalnych inicjatyw, sami również organizowali wiele akcji charytatywnych. Henryk Rybak wraz z pracownikami sklepów PIAST co roku brał udział w Paradzie Pułaskiego na Manhattanie, a w 2011 r. jako marszałek prowadził kontyngent Garfield.

Pan Henryk był szanowanym członkiem społeczności polonijnej i lokalnej. W 2005 roku otrzymał Złoty Medal dla Amerykańskich Liderów w Biznesie, podczas uroczystej Kolacji Prezydenckiej w Waszyngtonie, D.C. W 2009 roku został włączony do Rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Niejednokrotnie doceniany był za swoją działalność przez władze stanu New Jersey, jak w 2017 roku, kiedy uhonorowany został nagrodą za wkład w rozwój biznesu polsko-amerykańskiego w Bergen County, czy w 2018 roku, kiedy otrzymał najwyższe odznaczenie cywilne policji w New Jersey – Silver Honorary Award.

Henryk Ryba zmarł nagle, 26 maja br. Pozostawił żonę Marię, trójkę dzieci i wnuczęta.

Ostatnie pożegnanie śp. Henryka Rybaka odbyło się w niedzielę, 31 maja, w Vander Plaat-Caggiano Funeral Home, 13-31 Saddle River Road, Fair Lawn, NJ.

Radio Rampa, opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -