poniedziałek, 28 listopada, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaZbigniew Ziobro o projekcie ustawy antylichwiarskiej

Zbigniew Ziobro o projekcie ustawy antylichwiarskiej

Ustawa antylichwiarska ucywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek. Polacy będą realnie przez państwo chronieni – mówił we wtorek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej w Warszawie, 30 listopada. Fot. Piotr Nowak/PAP

Podczas konferencji szef resortu sprawiedliwości poinformował, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt kompleksowej ustawy ws. przeciwdziałania lichwie.

Jak podkreślił Ziobro, projekt „cywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek” i „sprawia, że Polacy będą realnie przez państwo chronieni”.

Według niego projektowana ustawa skończy „z tym eldorado, które szeroko miało miejsce i działało całkowicie bezkarnie w obszarze polskiej jurysdykcji, polskich sądów za sprawą zwłaszcza nowelizacji z 2011 roku, za które odpowiadał rząd Platformy Obywatelskiej”.

„Mam nadzieję, że ten projekt, jeśli zostanie uchwalony, mimo oporu i sprzeciwu części środowisk zainteresowanych utrzymaniem status quo, będzie dowodem i świadectwem, że polski rząd troszczy się o sytuację Polaków, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w sytuacji czasami nadzwyczajnej, czasami przymusowej, muszą sięgać po szybką pożyczkę, szybką gotówkę, ale korzystanie z takiej możliwości ofert na rynku nie będzie związane z gigantycznym ryzykiem utraty całej majątku, dorobku życia, utraty dachu nad głową” – mówił minister.

Ziobro mówił, że z inicjatywy resortu sprawiedliwości weszły już w życie (w ubiegłym roku–PAP) zapisy dotyczące wykluczenie przewłaszczenia mieszkania na zabezpieczenie pożyczki, co – jak podkreślał – było masowym procederem.

„Wprowadziliśmy ograniczenie, które nie pozwala na egzekwowanie długu z nieruchomości, jeśli nie zostanie przekroczony wysoki próg zadłużenia, bo wcześniej była wolna amerykanka i na podstawie symbolicznego zadłużenia można było licytować czyjeś mieszkanie” – powiedział.

Resort sprawiedliwości informuje, że głównym założeniem projektu odnoszącym się do kwestii antylichwiarskich jest „określenie maksymalnych kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych oraz obniżenie tych kosztów”. Zgodnie z projektem pozaodsetkowe koszty według zapisu Kodeksu cywilnego w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe aniżeli 25 proc. całkowitej kwoty danej pożyczki. Z kolei w przepisach o kredycie konsumenckim przewidziano obniżenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu w całym okresie kredytowania z obecnych 100 proc. kwoty kredytu – do wysokości 45 proc. tej kwoty.

Ponadto – jak dodaje MS – „projekt ma na celu przeciwdziałanie negatywnemu zjawisku tzw. rolowania kredytu” – chodzi o sytuacje, gdy składa się konsumentowi, który już zaciągnął kredyt, ofertę kolejnego kredytu, co w rezultacie „prowadzi do tego, że klient wpada w spiralę długów”.(PAP)

Grzegorz Bruszewski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka 

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -