poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaŻandarmeria Wojskowa zatrzymała 10 żołnierzy podejrzanych o korupcję

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 10 żołnierzy podejrzanych o korupcję

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zatrzymali 10 żołnierzy podejrzanych o dokonanie przestępstw korupcyjnych w Siłach Zbrojnych RP – poinformował rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko. Zatrzymani mieli wręczać łapówki za skierowanie ich m.in. na misję do Kosowa.

Pojazd żandarmerii wojskowej na ulicy w Warszawie. Fot. Leszek Szymański/PAP

Jak podał w informacji ppłk Karpienko, w dniach 28-29 lipca 2021 roku żandarmi, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Wydziału do spraw Wojskowych, zatrzymali 10 żołnierzy podejrzanych o wręczanie korzyści majątkowych w zamian za skierowanie ich na misję wojskową do Kosowa oraz na kursy podoficerskie – chodzi o czyn z art. 229 paragraf 1 Kodeksu karnego, za który grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

„Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanymi żołnierzami. Po ich zakończeniu prokurator podejmie decyzję w zakresie środków zapobiegawczych. Sprawa jest rozwojowa” – podkreślił rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.

Dodał jednocześnie, że zgodnie z art. 229 paragraf 6 Kodeksu karnego, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

Krzysztof Kowalczyk/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -