poniedziałek, 27 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaZagraniczna misja Straży Granicznej

Zagraniczna misja Straży Granicznej

Nad ranem na misje zagraniczne do Słowenii i Macedonii wyjechały dwa kontyngenty Straży Granicznej. Członkowie misji do Macedonii – z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy – wiozą transport pomocy humanitarnej w postaci środków medycznych do walki z COVID-19.

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu, 2 bm. Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Jak poinformowała PAP Komenda Główna Straży Granicznej, w niedzielę rano na misje zagraniczne do Macedonii Północnej i Słowenii wyjechały dwa kontyngenty SG. Funkcjonariusze, którzy jadą do Macedonii wiozą transport pomocy humanitarnej –- środki medyczne do walki z COVID-19. Wcześniej funkcjonariusze SG przeszli tygodniowe przedwyjazdowe szkolenie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

Dowódcami obu kontyngentów są kobiety: ppor. SG Maria Tokarczyk z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie i ppłk SG Aneta Wojtanowska-Zimoń z Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Obie spotkały się z parą prezydencką podczas obchodów jubileuszu 30-lecia SG w Belwederze.

„Z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, strażnicy graniczni przekażą Republice Macedonii Północnej środki medyczne do walki z COVID-19” – powiedziała PAP ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Do Macedonii zostanie zabranych 126 tys. rękawiczek ochronnych, 100 tys. masek chirurgicznych, 10 tys. masek FFP3 oraz 660 litrów płynu do dezynfekcji.

To kolejny transport pomocy humanitarnej organizowany w ramach NATO Pandemic Response Trust Fund. W ramach tego mechanizmu Polska przekazała już środki medyczne dla Bośni i Hercegowiny oraz dla Iraku.

„Oba wyjazdy są wyjątkowe również z tego powodu, że dowódcy kontyngentów po raz pierwszy wiozą flagi RP, które uroczyście zostały im wręczone przez prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas uroczystych obchodów 30. rocznicy powołania SG. Flagę otrzymują instytucje i organizacje, które promują Polskę na świecie. Obecni dowódcy misji będą przekazywać flagę dowódcom kolejnych edycji” – powiedziała PAP ppor. Anna Michalska.

Dodała, że drugą w tym roku edycję wyjazdów do Słowenii zabezpiecza Karpacki Oddział Straży Granicznej. Dziewięciu funkcjonariuszy z tego oddziału oraz jeden z OSS SG w Lubaniu jeszcze w niedzielę mają dotrzeć do bazy w miejscowości Novo Mesto na pograniczu słoweńsko-chorwackim. Polscy strażnicy graniczni wspólnie z funkcjonariuszami z innych krajów m.in. z Litwy i z Estonii , będą wspierać słoweńskie służby w ochronie granicy przed nielegalnymi przekroczeniami.

Dowódcą tej edycji misji w Słowenii jest ppor. SG Maria Tokarczyk z Placówki SG w Tarnowie. Jak informuje SG, Tokarczyk wyjeżdżała już wcześniej na misje poza granice kraju w ramach operacji organizowanych przez Frontex do Grecji, Hiszpanii i Włoch. W Słowenii funkcjonariusze SG będą pełnić służbę do 5 lipca. Później planowany jest przyjazd kolejnego kontyngentu.

Natomiast do Republiki Macedonii Północnej wyjechała grupa 20 funkcjonariuszy z oddziałów i ośrodków szkolenia SG. Strażnicy do bazy w miejscowości Gewgelija, przy granicy macedońsko-greckiej dotrą w poniedziałek.

„To piąta w tym roku edycja wyjazdu. Do głównych zadań polskich funkcjonariuszy będzie należeć również ochrona tzw. zielonej granicy. Do Polski wrócą 6 lipca” – powiedziała PAP Michalska.

Dowódca tej edycji misji w Macedonii jest ppłk SG Aneta Wojtanowska-Zimoń z Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Jest to kolejny jej wyjazd na zagraniczną misję i drugi w charakterze dowódcy.

Jak informuje SG, łącznie poza granicami kraju przebywa obecnie 123 funkcjonariuszy SG, w tym 77 na w ramach operacji Frontex. Kolejnych 16 funkcjonariuszy jest delegowanych do agencji, instytucji, misji UE i placówek zagranicznych RP; następnych 20 do udziału w operacji w Macedonii Północnej. Z kolei 10 funkcjonariuszy delegowanych jest do udziału w operacji w Słowenii.

Marcin Chomiuk/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -