piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutWykład o Liście Ładosia West Hartford

Wykład o Liście Ładosia West Hartford

W piątek 28 lutego br. w West Hartford odbędzie się prelekcja na temat polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Weźmie w niej udział polski ambasador w Szwajcarii i Liechtensteinie Jakub Kumoch, który odkrył dokumenty dotyczące wystawiania fałszywych paszportów do Ameryki Południowej, co uratowało ponad 3 tysiące Żydów przed Holocaustem. Ocaleni widnieją na tzw. Liście Ładosia.  

Dr Jakub Kumoch, jako ambasador, przyczynił się do odkrycia i nagłośnienia historii polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. Fot. Poland.pl

Spotkanie zatytułowane „Lista Ładosia – Paszporty, które ocaliły życia” odbędzie się o godz. 13 w Mandell JCC Innovation Center. Prelegentami będą Monika Maniewska i dr Jakub Kumoch.

Monika Maniewska jest historykiem i archiwistą. Jest jedną z autorów książki o Liście Ładosia i była jedną z najbardziej zaangażowanych osób w badania nad działalnością jego grupy. Pełni funkcję kierownika Działu Pozyskiwania Archiwów w Instytucie Pileckiego.

Dr Jakub Kumoch to politolog, dziennikarz i dyplomata. Od 2016 roku jest ambasadorem RP w Szwajcarii. Jest jednym z autorów i redaktorem książki o Liście Ładosia. Jako ambasador przyczynił się do odkrycia w 2017 roku i promocji polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy ratowali europejskich Żydów przed Holokaustem.

Polscy dyplomaci w Szwajcarii w okresie II wojny próbowali uratować z Holokaustu od 8 do 10 tysięcy Żydów. Od początku 1941 do końca 1943 roku członkowie Grupy Ładosia nielegalnie kupowali, sporządzali i dostarczali osobom zagrożonym Holocaustem sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa czterech państw Ameryki Południowej i Środkowej: Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru. Chroniły one ich właścicieli przed wywózką do obozów śmierci na terenach okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką.

Ustalono ponad 3,000 nazwisk osób uratowanych przez polskich dyplomatów. Szacuje się, że było ich między 5 a 7 tysięcy więcej. Fot. Poland.pl

Nowe wyniki badań na ten temat warszawski Instytut Pileckiego opublikował w lutym 2020 roku. Lista zawiera 3,262 nazwisk Żydów, którzy byli w posiadaniu tzw. Paszportów Ładosia – nazwanych tak na cześć polskiego ambasadora w Szwajcarii w latach 1940-1945. Przeprowadzone badania wykazały, że Grupa Ładosia pomogła Żydom z różnych krajów europejskich, ale większość zidentyfikowanych paszportów była używana przez osoby z terenów okupowanej Polski i Holandii.

„Wśród tych osób znajduje się 2,306 obywateli Polski, 381 Niemiec i 377 Holandii. Polacy, Holendrzy i Niemcy stanowią blisko 94 proc. zidentyfikowanych posiadaczy Paszportów Ładosia, z czego pierwsi z nich ponad 70 proc.” – czytamy w publikacji, która została opublikowana przez Instytut po dwuletnich badaniach prowadzonych wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau i Polskim Instytutem Pamięci Narodowej. Pozostali to obywatele Czechosłowacji i Austrii sprzed likwidacji tych państw (odpowiednio 34 i 30 osób), Belgii (29 osób), 18 Francuzów, a także pojedynczy Włosi, Węgrzy, Szwajcarzy i obywatele pięciu innych państw, a także dziewczynka urodzona w Tel Awiwie, którą uznano za obywatelkę Mandatu Palestyny. W przypadku 65 osób uprawdopodobnienie przynależności państwowej nie było możliwe.

„Lista Ładosia” została wydana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Fot. Wikipedia

Opublikowana lista zawiera nazwiska kilku słynnych bohaterów powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku, w tym Zivii Lubetkin i Yitzchaka Zuckermana, a także przywódców żydowskiego oporu ze Słowacji, Francji i Włoch. Wśród tysięcy posiadaczy Paszportu Ładosia był także późniejszy minister spraw zagranicznych Polski Adam Rotfeld. Inną udokumentowaną uratowaną w ten sposób osobą jest najlepsza przyjaciółka Anne Frank – Hannah „Hanneli” Goslar.

„Lista Ładosia” to jeden z największych projektów badawczych dotyczących Holocaustu w ostatnich latach. Badanie było prowadzone w wielu archiwach, w tym w Bad Arolsen, Yad Vashem, Polskim Archiwum Akt Współczesnych, Żydowskim Instytucie Historycznym, Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau, Polskim Instytucie Pamięci Narodowej i wielu innych.

Chociaż ustalono już 3,262 nazwiska, według badaczy nadal brakuje na niej około 5-7 tysięcy osób. Wydając książkę, Instytut Pileckiego ma nadzieję uzyskać pomoc społeczności żydowskich na całym świecie w celu ustalenia tożsamości brakujących na liście osób. Nie ma bowiem możliwości ich zidentyfikowania na podstawie badań archiwów. Publikacja ma na celu podniesienie międzynarodowej świadomości tego tematu w celu odnalezienia kolejnych nazwisk na Liście Ładosia.

opr. bo


Piątek, 28 lutego, godz. 13:00
Mandell JCC Innovation Center
335 Bloomfield Avenue
West Hartford, CT 06117
Bilety w cenie $10
RSVP: www.ctvoicesofhope.org lub 860-470-5991

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -