poniedziałek, 27 września, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce100 mln zł dla Polonii z Senatu do rządu

100 mln zł dla Polonii z Senatu do rządu

Wraz z przyjęciem budżetu państwa na 2020 rok posłowie zdecydowali o przeniesieniu środków na współpracę z Polonią z Senatu do rządu. Ponad 100 mln zł zarządzać będą m.in. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także ministerstwa edukacji, kultury oraz rodziny i pracy. Oznacza to, że opiekę nad Polonią przejmuje rząd.

– Takie przewracanie wszystkiego do góry nogami nie służy dobrej sprawie – mówi niezadowolony z utraty 100 mln zł marszałek Senatu Tomasz Grodzki (z prawej). Fot. M. Józefaciuk – Kancelaria Senatu

Według poprawki przygotowanej przez posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Porzucka ze 100 mln zł z Kancelarii Senatu 59.7 mln trafi budżetu KPRM, 10 mln do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a pozostała część do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sprawa Zagranicznych.         

Podmioty te będą realizować pomoc środowiskom polonijnym, która dotychczas była realizowana przez Senat – mówił w Sejmie poseł Porzucek, podkreślając wzrost nakładów finansowych na Polonię z 50 mln zł w 2015 roku do ponad 100 mln zł obecnie.

Ten wzrost sprzyja temu, żeby organizacje polonijne, stowarzyszenia, które dbają o środowiska polonijne w różnych krajach, które dbają o polskie dziedzictwo narodowe w wielu obszarach, były odpowiednio wspierane. Myślę, że będzie się to teraz działało sprawnie – dodał poseł PiS.

Przeniesienie pieniędzy z Senatu do rządu ostro skrytykował marszałek izby wyższej Tomasz Grodzki. – Traktuję to jako pewne wotum nieufności do mojego poprzednika Stanisława Karczewskiego – powiedział Polskiej Agencji Prasowej prof. Grodzki. – (…) Współpraca z organizacjami polonijnymi nie była zła, ona miała pewną tradycję, miała pewien ciąg. Tam są procesy inwestycyjne, które muszą się zakończyć w ciągu kilku lat. Takie przewracanie wszystkiego do góry nogami nie służy dobrej sprawie – dodał.

Fundusze na współpracę i opiekę z Polonią na całym świecie nie po raz pierwszy trafiają w III RP do rządu. Na podobny ruch w 2012 roku zdecydował się rząd PO-PSL, który przekazał te środki z Senatu do MSZ. W 2016 roku opieka nad Polonią, decyzją PiS, wróciła do Senatu, ale zostały rozdysponowane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu. Całą pulą środków na Polonię Senat zarządzał od 2017 roku.

Aby zmiana weszła w życie, ustawę budżetową musi podpisać prezydent Andrzej Duda.

opr. ar

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -