niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyPoradyWszystko, co musisz wiedzieć o zleceniu napraw właściwemu wykonawcy

Wszystko, co musisz wiedzieć o zleceniu napraw właściwemu wykonawcy

Zawitała wiosna, pokazały się pierwsze krokusy i żonkile, drzewa zaczynają pączkować, a ptaki znów swoim świergotem rozweselają ogrody.

Zatrudniając wykonawcę do napraw w domu, trzeba sprawdzić, czy jest zarejestrowany i sporządzić z nim pisemną umowę. Fot. Archiwum WEM

Jeśli jesteś właścicielem domu, wiesz, że wiosna to także dobry czas, aby upewnić się, że naprawione zostaną wszelkie zimowe uszkodzenia spowodowane wiatrem, deszczem i śniegiem – powalone gałęzie, brakujące dachówki, zatkane rynny, okna, które nie są prawidłowo uszczelnione, schody, które mogą wymagać trochę pracy. Trzeba też upewnić się, że klimatyzatory działają, warto zadbać też – jeśli po sprawdzeniu okaże się to potrzebne – o wymianę filtrów ogrzewania i chłodzenia.

Masz szczęście, jeśli Ty lub ktoś w Twoim domu jest pod ręką i może poradzić sobie z wieloma mniejszymi naprawami i utrzymaniem wszystkich tych rzeczy w dobrym stanie. Ale w przypadku większych napraw prawdopodobnie będziesz musiał zatrudnić wykonawcę remontu domu. Taka osoba powinna być zarejestrowana w Departamencie Ochrony Konsumentów.

Uczciwi profesjonaliści przestrzegają prawa i robią to, co jest wymagane do prowadzenia działalności gospodarczej w naszym stanie. Będą mogli podać Ci swój numer rejestracyjny i powinni mieć tabliczkę na swojej ciężarówce lub wizytówkę. Nie będą dzwonić ani pukać do drzwi, aby zaoferować swoje usługi. Będą mieli numer telefonu i prawdopodobnie stronę internetową.

Czasami oszuści przedstawiają się jako profesjonaliści, ale tak nie jest. Takie osoby będą chodzić od drzwi do drzwi, próbując wmówić, że właśnie zakończyli pracę w okolicy i mają „resztki dachówek” lub dodatkowy materiał, który mogą wykorzystać do naprawy podjazdu, albo że oferują „okazję życia”, czyli bardzo dobrą cenę np. za nowe okna, jeśli tylko najpierw wpłacisz im zaliczkę.

Ci ludzie też są profesjonalistami – tyle, że są to profesjonalni oszuści. Zawodowi przestępcy. Nie wierz nikomu, kto oferuje Ci nieoczekiwaną okazję, chodząc od drzwi do drzwi. Albo dzwoni do Ciebie znienacka, aby zaoferować usługę, która jest w sprzedaży „tylko dzisiaj”.

Często są bardzo przekonujący i mają duże doświadczenie w tym, co powiedzieć i jak się zachowywać, żebyś im uwierzył.

Jest kilka kluczowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli masz do czynienia z kimś, kto oferuje Ci niechcianą usługę lub produkt:

 • Zawsze skontaktują się z Tobą niespodziewanie.
 • Poproszą Cię o zapłacenie w określony sposób – gotówką, kryptowalutą, kartą podarunkową lub innym rodzajem przelewu.
 • Stworzą poczucie pilności, mówiąc, że to jednorazowa oferta, z której trzeba skorzystać teraz.
 • Odwołają się do Twoich emocji i sprawią, że poczujesz się wyjątkowy, bo oferują Ci tę specjalną ofertę.
 • Będą mieli mało szczegółów na temat oferowanego produktu lub usługi.

Jak zareagować? Przede wszystkim powiedz im, że musisz poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad tym. Nigdy nie podejmuj decyzji, jeśli jesteś pod presją, prawdziwy profesjonalista da Ci tyle czasu i informacji, ile potrzebujesz.

Weź oddech, zachowaj spokój i porozmawiaj o tym z innymi. Czasami oszuści przeszukują okolicę, aby znaleźć jedną osobę, która powie „tak”. Bądź bohaterem sąsiedztwa i powiadom innych o próbie oszustwa!

Teraz, gdy już wiesz, jak rozpoznać oszustów, możesz przystąpić do znalezienia doświadczonego i zarejestrowanego wykonawcy prac remontowych!

Prace remontowe w domu są bardzo ważne, w końcu dom to często najcenniejsza rzecz, jaką mamy – więc trzeba o niego dbać. Błędy mogą być kosztowne i powodować stres.

 • Poproś rodzinę i przyjaciół o referencje i polecenie godnej zaufania osoby lub firmy.
 • Porozmawiaj z co najmniej trzema potencjalnymi wykonawcami, aby porównać kosztorys.
 • Sprawdź ich referencje, a następnie przeprowadź z nimi wywiad.
 • Zapytaj o numery telefonów ostatnich klientów.
 • Nie wybieraj wykonawcy tylko na podstawie najniższej wyceny. Referencje i rekomendacje innych osób powiedzą Ci o niezawodności i uczciwości, które są równie ważne jak cena.
 • Pokaż im obszar, w którym potrzebna jest praca, jasno opisz, co trzeba zrobić.
 • Poproś o aktualną kopię polis ubezpieczeniowych od odszkodowań i odpowiedzialności cywilnej wykonawcy i sprawdź, czy są one aktywne. Wykonawcy prac remontowych muszą uzyskać ogólne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w wysokości nie mniejszej niż 20 000 USD.
 • Zadzwoń do nas, aby zweryfikować ich rejestrację pod numerem 860-713-6110 lub bezpłatnym numerem 1-800-842-2649. Możesz też odwiedzić https://www.elicense.ct.gov/ możesz również zapytać, czy na wykonawcę złożono jakieś skargi.

Kiedy już się zdecydujesz, poproś, aby w ciągu kilku dni przedstawił Ci pisemną wycenę lub ofertę.

Po wybraniu wykonawcy i podpisaniu umowy – którą dokładnie przeczytałeś i zrozumiałeś – omów harmonogram płatności i upewnij się, że oboje się na niego zgadzacie oraz załącz do kontraktu. Zdecydowanie zalecamy płatność składającą się z 3 części – jedna płatność przed rozpoczęciem pracy, jedna w trakcie procesu i płatność końcowa, gdy praca zostanie wykonana i będziesz zadowolony z pracy.

Po podpisaniu umowy masz trzy dni na zmianę zdania.

Jeśli przeszedłeś te wszystkie etapy, to… możesz być z siebie dumny! Pomyślnie przeprowadziłeś badanie rynku, wynegocjowałeś umowę i jesteś na dobrej drodze do wprowadzenia potrzebnych ulepszeń w swoim domu.

Pomimo Twojej najlepszej pracy i intencji, czasami wykonawca nie wywiązuje się ze swoich obietnic, pozostawiając pracę niedokończoną lub znikając przed ukończeniem projektu. Co wtedy?

Departament Ochrony Konsumentów utrzymuje Fundusz Gwarancyjny na Remonty Domów. Fundusz ten został utworzony i jest uzupełniany opłatami od zarejestrowanych kontrahentów. Właściciel domu może kwalifikować się do otrzymania do 25 000 USD z Funduszu, jeśli zatrudnił zarejestrowanego wykonawcę prac remontowych, a wynikający z tego problem spełnia określone kryteria. Szczegółowe informacje o funduszu znajdują się na stronie: https://portal.ct.gov/DCP/Common-Elements/Consumer-Facts-and-Contacts/Home-Improvement-Guaranty-Fund

Jeśli konsumenci chcą złożyć skargę dotyczącą wykonawcy remontu domu, najlepszym sposobem jest wypełnienie tego formularza https://portal.ct.gov/DCP/Complaint-Center/Complaint-Forms-and-Procedures i przesłanie go pocztą elektroniczną wraz z wszelkimi innymi przydatnymi informacjami, takimi jak umowy, rachunki, pozwolenia i relacje z rozmów z wykonawcą na adres dcp.complaints@ct.gov.

Jak zawsze, przekaż te informacje rodzinie i przyjaciołom. I szczęśliwej wiosny!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -