czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaWspólny niepokój Polski i Słowacji o Nord Stream 2

Wspólny niepokój Polski i Słowacji o Nord Stream 2

Wspólny niepokój Polski i Słowacji budzi kwestia Nord Stream 2 i zmiana polityki USA wobec tego zagadnienia – podkreślił w czwartek Mateusz Morawiecki, który spotkał się w Warszawie z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem.

Premier RP Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Eduardem Hegerem w Warszawie, 10 czerwca. Szef słowackiego rządu przebywa z wizytą w Polsce. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Mateusz Morawiecki na Facebooku podsumował wspólne rozmowy z Eduardem Hegerem, ale także konferencję prasową, która odbyła się po tym spotkaniu. „Polsko-słowackie relacje na wielu polach są znakomite. Dzisiejsza wizyta premiera Eduarda Hegera jest tego potwierdzeniem” – podkreślił we wpisie polski premier.

„Mamy wspólne cele i priorytety. Dzięki naszej dwustronnej współpracy oraz szerszej kooperacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej Europa Środkowa stała się lokomotywą wzrostu gospodarczego regionu i Unii Europejskiej. Zaczynamy również pisać nowe rozdziały współpracy w wielu dziedzinach, które do tej pory mało nas łączyły – zwłaszcza infrastrukturalnych. Mówię o wspólnych projektach drogi Via Carpia i połączeń naszych systemów gazowych” – podkreślił Morawiecki.

Jak wskazał, „te strategiczne inwestycje będą realizowane w przyspieszonym tempie dzięki pieniądzom z krajowych funduszów odbudowy”. „Wiemy, że polityczne licho nie śpi, dlatego dużo czasu poświęciliśmy kwestiom bezpieczeństwa, atakom na Ukrainie, wojnie hybrydowej i zagrożeniom cyberatakami” – przekazał szef rządu. „Podkreślamy, jak ważnym elementem architektury bezpieczeństwa jest NATO – razem ze Słowacją na wschodniej flance wzmacniamy siłę sojuszu” – dodał.

Morawiecki poinformował także, że w rozmowach z szefem słowackiego rządu poruszany był temat walki z rajami podatkowymi i dalszemu uszczelnianiu VAT-u na poziomie międzynarodowym oraz transgranicznej walce z mafiami podatkowymi. „Tutaj panuje między nami pełna zgoda” – podkreślił.

„Nasz wspólny niepokój budzi kwestia Nord Stream 2 i zmiana polityki USA wobec tego zagadnienia” – napisał polski premier. „Będziemy nadal współpracować na rzecz zastopowania tego szkodliwego dla Europy projektu” – dodał.

„Podsumowując – we wszystkich wymiarach naszych dyskusji – pandemii, wymiany studenckiej, turystyki, infrastruktury, energetyki i kwestii bezpieczeństwa, panuje między nami pełna zgoda. Zarówno pan premier Heger, jak i ja rozumiemy, że nasza pozycja w UE będzie tak silna, jak silne będą więzy naszej współpracy” – napisał premier.

Szef polskiego rządu poruszył we wpisie także wątek sportowy. „Różni nas zasadniczo tylko jedna kwestia – wynik zbliżającego się wielkimi krokami meczu Polska-Słowacja na UEFA EURO 2020” – wskazał. „Tutaj było trudno o kompromis. Jednak życzę Słowacji, by wyszła z grupy tuż za Polską” – dodał Morawiecki.

Grzegorz Bruszewski/PAP

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -