niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaWspólne polonijne dożynki kolejny rok z rzędu okazały się sukcesem

Wspólne polonijne dożynki kolejny rok z rzędu okazały się sukcesem

10 września na Florydzie odbyły się Polonijne Dożynki. Współorganizatorami wydarzenia kolejny rok z rzędu były trzy polonijne instytucje: Polska Misja Miłosierdzia Bożego, Klub Polonia, Inc. z St. Petersburg oraz Polskie Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, którą odprawił ks. prałat dr Andrzej Gorczyca, proboszcz Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego. Do świątyni wniesiono flagi i sztandary.

W orszaku udział wzięli wojskowi, dzieci, górale i starostowie. Funkcję starostów dożynek powierzono w tym roku Róży Klich i Sławomirowi Skórzewskiemu – przedstawicielom klubu Polonia, Inc., Agnieszce Bąk i Leszkowi Kaźmierczakowi – reprezentantom Polskiej Misji i Ewie Sawaszkiewicz oraz Pawłowi Dębińskiemu z Polskiego Centrum. W uroczystej procesji wniesione zostały też dożynkowy wieniec i plony.

 – Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach – mówił w wygłaszanej przez siebie homilii ks. prałat dr Gorczyca, nawiązując do znaczenia i symboliki Święta Plonów. – Gromadzimy się, aby przy okazji przeżywanych parafialnych dożynek Anno Domini 2023 przypomnieć sobie, że nasza ziemia rodzi, żywi i jest jak matka. Nasza ziemia, to mój kraj, to z naszej polskiej ziemi wyrosły nasze korzenie i narodowe tradycje – stwierdził. Podkreślił też, jak ważna jest wspólnota i wspólne działanie, zjednoczenie się wokół wspólnego celu i podzielanych wartości. – Choć świat chce nas poróżnić, musimy zrozumieć i to jest bardzo ważne, że tylko w grupie, tylko w zespole i tylko wszyscy razem w autentycznej szczerej i prawdziwej wspólnocie możemy wiele dokonać i wiele zmienić – podkreślił, przytaczając słowa znanej religijnej pieśni: „Jak ten chleb, co złączył złote ziarna, tak niech miłość złączy nas ofiarna”.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater. Dożynkowy orszak, w którym przedstawiciele polonijnych szkół i organizacji wnieśli dary, poprowadzili płk Piotr Nepelski i kmdr por. Hubert Mróz. Sklepy European Goodies & Delicatessen, M&W European Deli and Market oraz Polish Deli PL Market ufundowały talerze wędlin, które wniesione zostały w orszaku przez właścicieli tych biznesów. W orszaku wzięła też udział polonijna młodzież z Polskiej Szkoły w Tarpon Springs i Polskiej Szkoły w Clearwater, która zaprezentowała także krótki program artystyczny. Grą na fortepianie czas umilił obecnym młody, utalentowany pianista Miłosz Gąsior.

Wśród gości przybyłych na dożynki byli m.in. ks. Kazimierz Domek, Janina Lennox, polscy oficerowie z Bazy McDill w Tampie

opr. JLS
Fot. Archiwum organizatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -