niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaWojsko Polskie wspiera Straż w ochronie granicy z Białorusią

Wojsko Polskie wspiera Straż w ochronie granicy z Białorusią

Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią, zaangażowanych jest ponad 900 żołnierzy – poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak po odebraniu meldunków w tej sprawie.

Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej wraz z funkcjonariuszami policji i straży granicznej zabezpieczają granicę z Niemcami, 1 kwietnia 2020 r., w Gryfinie. Fot. Marcin Bielecki/PAP

„Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Odebrałem meldunki od dowódców w tej sprawie. Ponad 900 żołnierzy jest zaangażowanych w tę operację” – napisał minister Błaszczak na Twitterze.

We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że „granica jest uszczelniona”. „Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego” – poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze. „Działamy szybko i skutecznie” – podkreślił.

Wiceminister SWiA odpowiedział tak na wpis posła Konfederacji Roberta Winnickiego, który napisał wcześniej, że „jeśli Straż Graniczna nie radzi sobie z odpieraniem fal imigrantów ze strony Białorusi, trzeba ją jak najszybciej wspomóc oddziałami Wojska Polskiego”.

We wtorek Centrum Informacyjne Rządu podało, że tylko w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 1 935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. „Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach” – przekazało CIR.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Celem zmian – jak wskazało CIR – jest dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach „wojny hybrydowej”.

Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy, umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił w ubiegłym tygodniu, że sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą, a państwo jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji.

Mieczysław Rudy/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -