sobota, 3 czerwca, 2023
Strona głównaTurystykaWłochy miejscem 63. dorocznej konwencji SPATA

Włochy miejscem 63. dorocznej konwencji SPATA

SPATA, czyli organizacja zrzeszająca polonijne biura podróży w USA, przez cały rok prężnie działa, służąc wsparciem poszczególnym agencjom podróży oraz podejmując różnorakie działania na rzecz nawiązania nowych kontaktów oraz poszerzenia współpracy turystycznej. Do tradycji tej istniejącej już od ponad sześciu dekad organizacji należą coroczne konwencje, które łączą w sobie element konferencyjny i zwiedzanie. Co roku odbywają się one w innej lokalizacji. Tegoroczna, 63. Konwencja SPATA odbyła się w dniach 13-26 września, a jej miejscem była słoneczna Italia.

63. Doroczna Konwencja SPATA odbyła się w dniach 13-26 września we Włoszech
W ceremonii otwarcia konwencji wzięła udział m.in. ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders (w środku)

Włochy to jeden z najatrakcyjniejszych krajów Europy. Wspaniałe krajobrazy, niezwykłe zabytki czy unikalna włoska kultura i kuchnia to atrakcje przyciągające miliony turystów każdego roku. Teraz poznać je bliżej mieli okazję członkowie i sympatycy SPATA. Program wyjazdu był bardzo ciekawy i zróżnicowany, skonstruowany tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na trasie znalazł się m.in. Neapol oraz obfitujący w zabytki Rzym, gdzie w planie zwiedzania znalazły się takie miejsca jak Koloseum, Forum Romanum czy Panteon. Uczestnicy zwiedzili Pompeje, mieli okazję popłynąć Morzem Tyrreńskim na wyspę Capri czy pospacerować magicznymi uliczkami Sorrento. Odwiedzili także słynne miejsca kultu religijnego, takie jak San Giovanni Rotondo związane z o. Pio czy Sanktuarium Michała Archanioła. Podczas wyprawy nie zabrało polskich akcentów – uczestnicy złożyli kwiaty i oddali hołd żołnierzom spoczywającym na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

Uczestnicy odwiedzili polski cmentarz wojenny na Monte Cassino, gdzie złożyli kwiaty i oddali hołd poległym żołnierzom

W Rzymie miała miejsce ceremonia oficjalnego otwarcia 63. Konwencji SPATA, w której udział wzięli honorowi goście, m.in. ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, ambasador RP w Watykanie Adam Kwiatkowski, prezes PLL LOT Rafał Milczarski, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie dr Barbara Minczewa i członek Rady Krajowej Wspólnoty Polskiej Jan Korsak. Tematem panelów i dyskusji był m.in. stan turystyki polskiej oraz światowej, a także propozycje nowych rozwiązań w dzisiejszym świecie.

W programie pobytu w Rzymie było zwiedzanie Bazyliki św. Piotra
Piazza di Spagna i słynne Schody Hiszpańskie to jedne z głównych atrakcji Wiecznego Miasta

Ostatnie dni wyjazdu przeznaczone były na realizację programu dodatkowego, wpisującego się w obchody urodzin Jana Pawła II połączone z jubileuszem 40-lecia Fundacji Jana Pawła II. Uczestnicy wyjazdu udali się do Castel Gandolfo, gdzie mieli okazję zwiedzenia Letniej Rezydencji Papieskiej, odwiedzili też średniowieczne miasteczko Cascia. Przedostatniego dnia wzięli udział w uroczystej mszy św. i nabożeństwie Anioł Pański z udziałem papieża Franciszka, był też czas na modlitwę przy grobie św. Jana Pawła II. Wyjazd zwieńczył uroczysty bankiet, który odbył się w Domu Jana Pawła II przy Via Cassia.

Prezes SPATA Honorata Pierwola

Coroczne Konwencje SPATA w różnych zakątkach globu ziemskiego pozwalają nam na podsumowania działalności naszych biur oraz podejmowanie nowych wyzwań – wyjaśnia Honorata Pierwola, prezes SPATA. Tegoroczna, 63. konwencja która odbyła się we Włoszech, dostarczyła jej uczestnikom nie tylko wielu niezapomnianych wrażeń, ale i przemyśleń na temat atrakcji i turystycznych możliwości oferowanych przez Półwysep Apeniński. A dokąd w przyszłym roku zabierze swych członków SPATA? Miejsce 64. konwencji nie jest jeszcze ustalone, ale jedno jest pewne – świat jest szeroki i znów stoi otworem, więc warto z tego korzystać!

WEM
Fot. SPATA

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -