poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkWirtualna retrospektywa filmowa Andrzeja Munka

Wirtualna retrospektywa filmowa Andrzeja Munka

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku (IKPNY) zaprasza na wirtualną retrospektywę polskiego filmowca Andrzeja Munka, prezentującą siedem kluczowych filmów, które uwydatniają jego wkład w kinematografię. Wszystkie filmy są nowo odrestaurowane. Seria rozpoczyna się 20 sierpnia w wirtualnym kinie FLC.

Andrzej Munk uważany jest za jednego z założycieli ruchu Polskiej Szkoły Filmowej. Film.org.pl

Uważany za jednego z założycieli ruchu Polskiej Szkoły Filmowej, obok Andrzeja Wajdy i Jerzego Kawalerowicza, Andrzej Munk rozpoczął swoją karierę od realizacji agitpropowych filmów dokumentalnych w epoce Polski Stalina, a po 1956 roku osiągnął swą dojrzałość artystyczną. Choć jego kariera była krótka – zginął w wypadku samochodowym w 1961 roku, podczas kręcenia swojego ostatniego filmu fabularnego „Pasażerka” – filmy kręcone przez Munka w latach 50. uchwyciły ducha buntu w powojennej Polsce. Dzieła te najeżone są chłodnym sceptycyzmem i niestrudzonymi elementami satyry i ironii, które wymykały się nakazom cenzury państwa.

Munk otrzymał pośmiertną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1964 roku w uznaniu całego jego dorobku, a jego wpływy widoczne są w twórczości uznanych polskich filmowców, takich jak Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski czy Jerzy Skolimowski, były uczeń Munka.

Lista filmów, jakie będzie można obejrzeć:

  • „The Men of the Blue Cross” / „Błękitny krzyż”, Polska, 1955, 56m
  • „Destination – Nowa Huta!” / „Kierunek – Nowa Huta!”, Polska, 1951, 13m
  • „Man on the Tracks” / „Człowiek na torze”, Polska, 1957, 82m
  • „Eroica, Polska”, 1957, 80m
  • „Bad Luck” / „Zezowate szczęście”, Polska, 1960, 109m
  • „Passenger”/ „Pasażerka”, Polska, 1961-63, 59m
  • „A Walk in the Old City of Warsaw” / „Spacerek staromiejski”, Polska, 1958, 18m

Więcej informacji na: https://instytutpolski.pl/newyork/2021/08/03/munk/. Bilety w cenie $5, przepustka All-Access Pass ze zniżką jest również dostępna za $20.

Retrospektywa prezentowana jest przez Film at Lincoln Center (FLC) we współpracy z Polskim Instytutem Kultury w Nowym Jorku. Organizatorzy Tyler Wilson i Tomek Smolarski (Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku).

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułDokończone dzieło
Następny artykułŚwięto Żołnierza w New Britain

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -