sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaTurystykaWiosna na tarasach Zamku Książ

Wiosna na tarasach Zamku Książ

Tarasy Zamku Książ to jedna z największych atrakcji całego kompleksu. W wiosennej scenerii szczególnie warto się tam wybrać i podziwiać jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Prawie 45 tysięcy cebul kwiatowych posadzono w historycznych ogrodach tarasowych. Zakwitną tu hiacynty, narcyzy, wielokolorowe tulipany i szafirki. Natomiast w donicach posadzono także tysiące bratków (fiołków ogrodowych) i stokrotek.

Tarasy Zamku Książ w wiosennej scenerii. Fot. POT

Kwiecień to czas, kiedy można już podziwiać efekty jesienno-zimowych prac porządkowych zamkowych ogrodników. W ich ramach na Tarasie Środkowym przycięto także krzewy jałowca i odsłonięto skałę, na której wybudowany został zamek. W przypadku zachwycającego Tarasu Wodnego, każdej z 27 zdobiących go fontann przywrócono zielone obramowania z posadzonych wokół nich krzewów bukszpanu.

Zamek Książ położony jest na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, w centralnym obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1981 roku nad rzeką Pełcznicą, należącą do dorzecza Odry. Sam zespół kompleksu zamkowego zbudowany został na wysokim cyplu skalnym w zakolu rzeki Pełcznicy (ok. 80 m nad dnem doliny) na jej prawym brzegu na wys. 395 m n.p.m.

Zamek Książ to miejsce wyjątkowe – jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z największych w Europie. W sposób szczególny stanowi przykład bogatego dziedzictwa kulturowego Ziemi Wałbrzyskiej – części Dolnego Śląska, regionu Polski o zawiłej historii, bogatym dorobku materialnym i intelektualnym, pełnym wspaniałych widoków i tajemniczości.

Więcej: www.ksiaz.walbrzych.pl

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -