wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaPoloniaFlorydaWielkie plany Polonii w Miami

Wielkie plany Polonii w Miami

– W tej chwili planujemy budynek na 18 pięter – mówi Joanna Wiela, prezes Polsko-Amerykańskiego Klubu w Miami, który chce wybudować w tym mieście nowoczesne Polskie Centrum. 10 czerwca br. odbyło się spotkanie z podkomisją Miami River, na którym zaprezentowano władzom samorządowym projekt potężnej inwestycji.

Tak wygląda projekt nowoczesnego Polskiego Centrum w Miami. Fot. Polsko-Amerykański Klub w Miami

To proces, który musimy przejść, aby z wystartować z budową – mówi Joanna Wiela, która na czele Polsko-Amerykańskiego Klubu w Miami stoi od grudnia 2018 roku, a wcześniej była jego sekretarzem finansowym. – Byli reprezentanci naszego klubu, a prezentację główną nowego budynku prowadził architekt Jacek Schindler, który został przez nas zaangażowany do tego wstępnego projektu. Budynek musi spełniać wymogi i regulacje. Wniesie też nową wartość do społeczności – podkreśla.

Spotkanie przebiegło bardzo dobrze. – Władzom Miami River bardzo podoba się nasz projekt. Na wszystkie pytania techniczne udało się odpowiedzieć i nie ma żadnych braków. Poproszono nas również o kontakt z lokalnymi społecznościami, które z nami sąsiadują, by poznać ich opinię – mówi Wiela.

Wizualizacja White Eagle Polish Center z 2017 roku. Fot. Polsko-Amerykański Klub w Miami

Potrzebna współpraca

Na razie nie ma szczegółowych danych co do kosztów inwestycji. – Sam klub z całą pewnością nie wybuduje tego budynku. Rozważamy różne opcje, z których najpoważniejszą jest współpraca z developerem. W takim przypadku moglibyśmy sprzedawać udziały w budynku na zasadach komercyjnych, choć zależy nam bardzo na tym, żeby to był polski projekt. Być może będzie to joint venture. Będziemy szukać developerów z doświadczeniem, najlepiej z Polski – podkreśla prezes klubu – właściciela terenu, na którym ma stanąć nowy budynek. – Chcielibyśmy sprzedawać akcje, dlatego szukamy inwestorów, Polaków, którzy są tym zainteresowani – dodaje.

Dziś trudno też powiedzieć, kiedy rozpocznie się realizacja projektu. – Tego nie można zrobić w ciągu roku. Obecnie budynek jest na etapie planowania projektowego. Najpierw musi zostać zaakceptowany przez samorząd Miami River, a później pójdziemy z tym do władz miasta Miami. Wtedy dopiero będziemy się angażować w dalsze koszty, które będą rosły – zaznacza Joanna Wiela.

Byłby to jedyny taki polonijny obiekt w Stanach Zjednoczonych. Fot. Polsko-Amerykański Klub w Miami

Pomysł Lady Blanki

Przypomnijmy, że pomysłodawcą budowy nowego Polskiego Centrum Biały Orzeł (White Eagle Polish Center) jest Lady Blanka Rosenstiel – Honorowy Konsul RP w Miami już od 20 lat, założycielka Fundacji Chopinowskiej, Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej, jak również dożywotni członek i wiceprezes Polsko-Amerykańskiego Klubu w Miami. Pierwsze rozmowy na ten temat odbyły się już w 2017 roku.

W nowoczesnym budynku w samym centrum Miami swoją siedzibę miałyby znaleźć głównie polskie instytucje – od Konsulatu RP poprzez Fundację Chopinowską, Amerykański Instytut Kultury Polskiej i inne polskie sklepy, restauracje i biznesy.

Najwięcej przestrzeni w Polskim Centrum stanowiłaby powierzchnia biurowa. Fot. Polsko-Amerykański Klub w Miami

Polskie centrum ma stanąć przy 1250 NW 22nd Ave, noszącej nazwę Polaka – Pułaski Avenue, w sąsiedztwie parków i niedaleko od lotniska. Jeśli miasto wybuduje amfiteatr w pobliskim parku, będzie można organizować tam otwarte, bezpłatne koncerty chopinowskie dla publiczności. Miami jest odwiedzane przez miliony turystów z powodu wspaniałego klimatu, a w ostatnim miesiącu zostało otwarte bezpośrednie połączenie lotnicze LOT między Warszawą a Miami, które zwiększy liczbę odwiedzających.

Polsko-Amerykański Klub w Miami istnieje od 1938 roku. W ubiegłym roku obchodził 80-lecie działalności, ale choć ma długą historię, w ostatnim okresie nie działał zbyt prężnie. Nowy zarząd klubu chce to zmienić, a budowa nowoczesnego, pięknego budynku rozpoczęłaby nowy etap w historii zasłużonej organizacji.

Zainteresowanych inwestycją zapraszamy do kontaktu z klubem poprzez nowa stronę internetową www.polishamericanclubofmiami.com.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -