środa, 22 marca, 2023
Strona głównaPoloniaMassachusettsWielki Post w polskich parafiach w Massachusetts

Wielki Post w polskich parafiach w Massachusetts

Nie tylko nabożeństwa i rekolekcje, ale także wystrój świątyń (na zdj. kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester) pomaga wprowadzać wiernych w czas Wielkiego Postu. Fot. Facebook.com

W Środę Popielcową, 17 lutego, rozpoczął się Wielki Post – dla katolików czas duchowego przygotowania do świąt Wielkanocnych, podczas których wspólnota wiernych przeżywa męczeńską śmierć i radość zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Polskie parafie w Massachusetts jak co roku – mimo trwającej obecnie pandemii – podejmują wiele inicjatyw, by umożliwić swoim parafianom godne przeżycie Wielkiego Postu i wspomóc ich w drodze do jak najgłębszego zrozumienia tajemnicy Wielkanocy. W celu uzyskania dokładnych informacji, jak podczas Wielkiego Postu odbywać się będą tradycyjne nabożeństwa oraz rekolekcje skontaktowaliśmy się z duszpasterzami z polskich parafii w Massachusetts.

Webster

W Bazylice św. Józefa w Webster nabożeństwa wielkopostne będą odbywały się jak co roku: Gorzkie Żale będą odprawiane w soboty po mszy św. o godz. 16:00 po angielsku i w niedziele po mszy św. o godz. 10:30 po polsku. Droga Krzyżowa odbywać się będzie w piątki o godz. 18:00 po angielsku i o 19:00 po polsku. – W trakcie Drogi Krzyżowej, w miarę możliwości, będziemy również służyć w konfesjonale – informuje ks. Grzegorz Chodkowski, proboszcz. Nabożeństwa będą transmitowane. Transmisję można obejrzeć na żywo na stronie parafialnej lub na facebooku szkolnym.

Wielkiego Tygodnia jeszcze nie planowaliśmy. Wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji. Postaramy się, aby wszystkie nabożeństwa i obrzędy odbyły się jak najbardziej normalnie. Święcenie pokarmów też się odbędzie, choć jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć w jakiej formie – dodaje ks. Grzegorz.

Worcester

Jedną z tradycji parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester było przygotowywanie w piątki podczas Wielkiego Postu obiadów, których głównym składnikiem była ryba – dzięki temu wierni pragnący zgodnie z religijnym nakazem powstrzymać się od spożywania w piątki mięsa mogli kupić gotowy, zdrowy, smaczny i niedrogi obiad i zjeść go na miejscu lub wziąć na wynos. – Niestety w tym roku nie będzie u nas obiadów, nawet na wynos – informuje proboszcz ks. Ryszard Polek. – Natomiast pragniemy zaoferować „strawę duchową”, która w dobie epidemii wydaje się równie ważna jak możliwość przebywania ze sobą i dzielenia posiłku. Dlatego w każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy do naszego kościoła, gdzie przy zachowaniu zaleceń epidemicznych pragniemy się umacniać duchowo – dodaje, podając rozkład nabożeństw: 3:00 PM Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Adoracja do godz. 7:00 PM, o 5:30 PM Droga Krzyżowa w j. angielskim, o 6:30 PM Droga Krzyżowa w j. polskim, o 7:00 PM msza św. w j. polskim. Ponadto od 5:30 PM będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Gorzkie Żale odprawiane będą w każdą niedzielę po mszy św. o godz. 11:00 w j. polskim.

Nasz kościół jest dość duży, w związku z tym nawet teraz możemy pomieścić ok. 150 osób w zgodzie z przepisami sanitarnymi. Msze św. w j. polskim o godz. 11:00 są wypełnione wiernymi, natomiast na pozostałe są wolne miejsca. Nie obowiązuje rejestracja. Widzimy też i słyszymy, że wiele osób pragnie wrócić do kościoła, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego każdej niedzieli ok. 120-150 osób łączy się z nami przez transmisje internetowe – mówi ks. Ryszard, dodając, że jest wdzięczny parafianom i gościom za systematyczną pomoc materialną i używanie systemu wirtualnej składki dla składania tygodniowych ofiar na utrzymanie parafii za pośrednictwem strony internetowej.

Na obecną chwilę, jeżeli nie będzie nowej fali wirusa, Wielki Tydzień i Wielkanoc, w tym poświęcenie pokarmów, będzie wg stałego porządku. Jeżeli będzie konieczność, ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościele, będzie zorganizowana dodatkowa msza św. w j. polskim – mówi ks. Polek.

Wszystkie nabożeństwa są transmitowane na kanale parafii na YouTube. Szczegóły na stronie www.olcworcester.com.

Salem

Podczas Wielkiego Postu również w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem odbywać się będą tradycyjne nabożeństwa wielkopostne, zaplanowane są także rekolekcje.

– Rekolekcje odbędą się od 12 do 15 marca. Drogi Krzyżowe będą w piątki o 19:00 po polsku, Gorzkie Żale po mszach św. w niedziele – będą transmitowane w internecie. Poza tym codziennie – za wyjątkiem wtorków – odbywać się będą Drogi Krzyżowe wymienia ks. Robert Będziński, rektor sanktuarium.

Jeśli chodzi o Wielki Tydzień, to wszystko odbywać się będzie standardowo, również poświęcenie pokarmów będzie tradycyjnie, jedynie częściej i z zachowaniem odstępów.

Boston

„Tegoroczny Wielki Post, tak jak i ubiegłoroczny, niestety upływał nam będzie w cieniu pandemii koronawirusa i związanych z tym różnych ograniczeń. Jeśli pozwoli nam Bóg, to być może uczestniczyć będziemy w rekolekcjach wielkopostnych. Zapewne postaramy się częściej niż zwykle modlić, brać udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali; może podejmiemy jakieś dodatkowe formy umartwienia” – tymi słowa zwraca się w cotygodniowym biuletynie do swych parafian o. Jerzy Żebrowski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w południowym Bostonie.

W związku z pandemią nadal obowiązują liczne ograniczenia, między innymi dotyczące konieczności zakrywania ust i nosa, zachowywania odpowiedniego dystansu czy zakazu wspólnego śpiewania w świątyni, jednak nabożeństwa wielkopostne odprawiane będą jak co roku. W każdy piątek o godz. 7:30 PM (bezpośrednio po mszy św. wieczornej) będzie Droga Krzyżowa, a w każdą niedzielę, na 20 minut przed mszą św., Gorzkie Żale. Szczegółowy rozkład mszy św. można znaleźć na stronie parafii www.Ourladyofczestochowa.com.

Dudley

W parafii św. Andrzeja Boboli w Dudley co roku organizowane były tzw. rybne piątki i w tym roku również, mimo pandemii, tradycja ta będzie kontynuowana, choć w nieco zmienionej formie. Obiad, w postaci smażonej lub pieczonej ryby z dodatkami, będzie można kupić na wynos w każdy piątek Wielkiego Postu, poczynając od 26 lutego. Koszt obiadu to $12 (lub za porcję dla dziecka $6). Obiady będą serwowane tylko na wynos. Odbiór w godzinach od 11:00 AM do 1:00 PM oraz po południu od 4:00 PM do 6:00 PM. Zamówienie można złożyć wcześniej, telefonicznie pod numerem 508 943 5633 lub na miejscu.

Ponadto parafia prowadzi sprzedaż na wynos innych, typowo polskich potraw, takich jak pierogi, gołąbki, bigos. Zamówienia można składać telefonicznie na podany wyżej numer.

W piątki, o godz. 6:30 PM, odprawiana będzie Droga Krzyżowa.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie parafii www.standrewbobola.com.

Indian Orchard

Rybne obiady serwowano co roku także w Indian Orchard, jednak ze względu na pandemię w tym roku zrezygnowano z tej inicjatywy. Jednak w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP pozostałe elementy Wielkiego Postu nie ulegną zmianom. Tradycyjnie w piątki odbywać się będzie Droga Krzyżowa (7:30 PM), w niedziele odprawiane będą Gorzkie żale (3:00 PM), a w Wielką Sobotę odbędzie się poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół.

opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -