piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyHistoriaWielcy Polacy w Małej Polsce

Wielcy Polacy w Małej Polsce

Mała Polska w New Britain to dzielnica, w której – jak sama nazwa sugeruje – można poczuć ducha polskości i to nie tylko w dniu, w którym odbywa się festiwal. Znajome, polskie produkty na sklepowych półkach, wypowiadane z radością „dzień dobry” witające klientów w lokalnej restauracji czy sklepie, biało-czerwone akcenty widoczne w witrynach okolicznych biznesów czy znak drogowy mówiący „drive like you babcia lives here” – wszystko to składa się na atmosferę tego miejsca i sprawia, że osoby odwiedzające Małą Polskę naprawdę mogą poczuć się jak w domu.

Na przestrzeni lat polską dzielnicę w Małej Polsce odwiedziło wiele znanych postaci. Gościli tu politycy, duchowni, artyści, przedstawiciele świata nauki i biznesu. Nie sposób wymienić wszystkich z nich, ale warto przypomnieć kilka bardzo ciekawych wizyt.

1968

Kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, odwiedził New Britain w 1968 roku, na dziesięć lat przed swoim wyborem na Stolicę Piotrową. Podczas tego pobytu przyszły święty złożył wizytę w obu polskich kościołach: Sacred Heart i Holy Cross. Wydarzenie to upamiętnia monument znajdujący się do dziś w pierwszej ze świątyń.

Kard. Karol Wojtyła wchodzący do kościoła Sacred Heart w New Britain, wrzesień 1968 r. Fot. PBA

1987

Violetta Villas była wybitną polską śpiewaczką, aktorką i kompozytorką, znaną z niezwykłego głosu i międzynarodowej kariery estradowej. Pierwszy raz przyjechała do USA w latach 60. Przy okazji swoich wizyt w Stanach Zjednoczonych odwiedzała New Britain. Otrzymała honorowe obywatelstwo New Britain w 1987 roku.

2016

Anna Maria Anders jest polską polityk i dyplomatką, córką generała Władysława Andersa – dowódcy słynnego 2. Korpusu Wojska Polskiego, który zdobył Monte Cassino. Obecnie pełni funkcję ambasadora Polski we Włoszech. Odwiedziła Małą Polskę w czerwcu 2016 r. jako senator RP. Panią senator najpierw ugoszczono tradycyjnym, polskim obiadem w restauracji Belvedere, następnie została zaproszona na spacer po polskiej dzielnicy. W zwiedzaniu okolicy towarzyszyli jej przedstawiciele władz miejskich, Fundacji Polsko-Amerykańskiej, Szkoły Języka Polskiego, Polonia Business Association oraz kilku innych lokalnych organizacji.

Anna Maria Anders odwiedziła Małą Polskę jako senator RP w 2016 r. Fot. Archiwum BO

2017

Dr Piotr Wilczek jest polskim filologiem i historykiem literatury. Pełnił funkcję ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych od 2016 do 2021 roku. Obecnie pełni funkcję ambasadora RP w Wielkiej Brytanii. Odwiedził Małą Polskę w 2017 roku, przy okazji otwarcia Konsulatu Honorowego RP na Broad Street – pierwszej w historii takiej placówki w Connecticut.

Ówczesny ambasador RP w USA Piotr Wilczek (w środku), obok po lewej Darek Barcikowski, który objął w 2017 r. funkcję konsula honorowego RP w Connecticut oraz przedstawiciele organizacji zrzeszającej polonijnych przedsiębiorców z New Britain Polonia Bussines Association. Fot. Archiwum BO

2019  

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził New Britain we wrześniu 2019 r. Podczas tej wizyty burmistrz Erin Stewart przekazała prezydentowi Polski symboliczne klucze do miasta. Spotkanie z Polonią odbyło się w Walnut Park, wcześniej polska para prezydencka wzięła udział w mszy św. w kościele Sacred Heart. Była to pierwsza w historii wizyta urzędującej głowy państwa polskiego w Connecticut.

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką złożył wizytę w New Britain we wrześniu 2019 r. Fot. prezydent.pl

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -