niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiDzieła Franciszki Themerson w prestiżowej galerii w Londynie

Dzieła Franciszki Themerson w prestiżowej galerii w Londynie

W Tate Britain, uznanej galerii sztuki w Londynie, otwarto wystawę dzieł Franciszki Themerson, malarki, rysowniczki, ilustratorki i wydawczyni, która niemal pół wieku mieszkała w Wielkiej Brytanii.

Franciszka i Stefan Themersonowie w czasie wojny byli rozdzieleni. Fot. Biblioteka Narodowa, Polona.pl

Franciszka Themerson w przejmujący sposób dokumentowała wojenne doświadczenia i teraz, w sytuacji trwających blisko wojen, jej prace nabierają dodatkowego znaczenia – powiedziała w rozmowie z PAP Hilary Floe, kuratorka wystawy polskiej artystki.

Na wystawę zatytułowaną „Walking Backwards” (będzie czynna do 30 marca 2025 roku) składają się dwa filmy zrealizowane przez nią w latach 30. XX wieku, jeszcze gdy mieszkała w Polsce, seria 28 powstałych w Londynie grafik z lat 1940-42, które dokumentowały życie w czasie wojny, a także trzy obrazy z lat 50.

Grafiki powstały, gdy mieszkała samotnie w Londynie, rozdzielona z mężem, który pozostał w okupowanej Francji. Byli zakochani i przygnębieni rozłąką. Rzadko mogli korespondować listownie. Grafiki były innym sposobem wyrażania doświadczeń związanych z rozłąką i wojną. Widzimy ją wędrującą po Londynie, bomby spadające z nieba, ludzi szukających schronienia w tunelach metra – opisuje Hilary Floe.

Franciszka Themerson (1907- 1988) urodziła się w Warszawie. W latach 1938-40 mieszkała w Paryżu, a od 1940 roku aż do śmierci w Londynie. Była malarką, ale też ilustratorką książek, projektowała scenografie i kostiumy teatralne, realizowała eksperymentalne filmy.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -