piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaWiększość uprawnionych złożyła wniosek o „Dobry start”

Większość uprawnionych złożyła wniosek o „Dobry start”

Około 97 proc. uprawnionych złożyło wniosek o świadczenie z programu „Dobry start”. Do rodziców i opiekunów trafiło już ponad miliard złotych – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o „Dobry start” można składać do 30 listopada.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

„Wnioski o świadczenie z programu +Dobry start+ złożono już dla ponad 4,3 mln dzieci. Uprawnionych jest około 4,4 mln dzieci. Oznacza to, że większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby środki trafiły jak najszybciej do uprawnionych. ZUS przyznał świadczenia dla około 3,8 mln dzieci i wypłacił już w ramach programu ponad 1 mld 73 tys. zł” – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantowało wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS.

Pieniądze z programu „Dobry start” przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.

Karolina Kropiwiec/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -