niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Nowym Jorku z Polonią

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Nowym Jorku z Polonią

Od 1 do 3 lutego w Nowym Jorku przebywał wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Wiceszef polskiego MSZ w trakcie rozmów w ONZ, m.in. z zastępczynią sekretarza generalnego ONZ Rosemary Dicarlo przedstawił stanowisko Polski wobec należnych od Niemiec odszkodowań za II wojnę światową oraz wyliczenia zawarte w Raporcie nt. Polskich Strat Wojennych.

Podczas pobytu w Nowym Jorku wiceminister Mularczyk spotkał się z Polonią. Na zdj. od lewej: Helena Knapczyk – sybiraczka i naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Arkadiusz Mularczyk. Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Efekty swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych oraz plany dalszych działań w tym zakresie, jak również możliwości zaangażowania i wsparcia tych działań przez Polonię, zostały przedstawione jej przedstawicielom w czasie spotkania w konsulacie generalnym RP na Manhattanie, które odbyło się w czwartek, 2 lutego.

Polonia i Polacy są za granicą ambasadorami Polski – stwierdził wiceminister Mularczyk. – Dziękuję za wasze zaangażowanie na rzecz ojczyzny, za przeciwdziałanie fałszowaniu historii, dociekaniu prawdy i promowaniu naszego kraju – dodał, zwracając się do obecnych w polskim konsulacie przedstawicieli polonijnych organizacji.

Wiceminister złożył również kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City oraz zapoznał się z aktualnym stanem prac i planami urządzenia przestrzeni wokół pomnika. Pod East Coast Memorial w Battery Park oddał natomiast hołd poległym i zaginionym na Atlantyku marynarzom amerykańskim.  

Podczas wizyty w Nowym Jorku Arkadiusz Mularczyk odwiedził także siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, gdzie zapoznał się z historią organizacji i jej obecnym funkcjonowaniem.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -