czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaWarszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie pogróżek m.in. wobec Donalda Tuska

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie pogróżek m.in. wobec Donalda Tuska

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie e-maili z groźbami pozbawienia życia kierowanych m.in. wobec Donalda Tuska – dowiedziała się czwartek PAP w tej prokuraturze. Śledczy planują przesłuchać pokrzywdzonych.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Senacie w Warszawie, 1 października. Fot. Wojciech Olkuśnik /PAP

Jak przekazała PAP rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Aleksandra Skrzyniarz, postępowanie wszczęto w środę. „W sprawie tej zabezpieczono treści zamieszczone na jednym z serwisów internetowych. Planowane jest przesłuchanie pokrzywdzonych oraz pozyskanie danych umożliwiających ustalenie tożsamości sprawcy” – poinformowała prok. Skrzyniarz.

Zwróciła przy tym uwagę, że przestępstwo kierowania gróźb karalnych zagrożone jest karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Sprawą zajmuje się Wydział Prokuratury Okręgowej w Warszawie specjalizujący się w cyberprzestępczości wspólnie z Komendą Stołeczną Policji.

Chodzi o obraźliwe listy, które we wtorek drogą mailową odebrało kilkunastu polityków KO. O ich treści poinformował w krótkim nagraniu umieszczonym na Twitterze lider PO Donald Tusk. Cytując treść listu przekazał, że groźbę śmierci sformułowano wobec niego i m.in. bohaterki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej. Wiadomości z groźbami otrzymało we wtorek wielu polityków opozycji i dziennikarzy. Wśród nich są m.in. były szef MSZ, europoseł Radosław Sikorski oraz posłowie KO: Dariusz Joński i Paweł Kowal. W związku z nimi Koalicja Obywatelska wystosowała zawiadomienia w środę do prokuratora generalnego i komendanta głównego policji. Informuje w nich o pogróżkach, które otrzymało w ostatnich dniach w sumie kilkunastu posłów Koalicji Obywatelskiej.

Tusk w nagraniu opublikowanym we wtorek zacytował fragmenty wiadomości, które – jak zastrzegł – „nadają się do zacytowania”. „Wpakuję Ci nóż desantowy w brzuch, jak Stefan Wilmont temu – tu wulgaryzm – Adamowiczowi” – powiedział Tusk, przytaczając jedną z fraz korespondencji. Według niego autor zamieścił też groźby pod adresem bohaterki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk–Stawskiej. „Ją też zabiję przed 11 listopada, pomogę oczyścić mój kraj, zostanę bohaterem jak Stefan Wilmont. I kończy się list słowami: +jesteś skazany na śmierć za zdradę ojczyzny. Wyrok wydano w imieniu Polski podziemnej+” – cytował lider PO.

Zaznaczył, że nie jest to pierwszy list z pogróżkami, jaki do tej pory otrzymał. „Ale w ostatnich miesiącach, tygodniach jest niepojąco więcej tego typu korespondencji. W Polsce narasta fala nienawiści, pogardy, coraz częściej także przemocy” – zauważył Tusk. Jego zdaniem odpowiedzialny jest za to prezes PiS. „Jarosławie Kaczyński, jesteś za to bezpośrednio odpowiedzialny – jako szef obozu władzy i jako wicepremier do spraw bezpieczeństwa. Jesteś odpowiedzialny za narastanie tej fali, za rosnący niepokój, rosnący strach. Nie zostawimy tej sprawy, nie będziemy milczeć i wiedz jedno – nie damy się zastraszyć” – zapewnił Tusk.

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro jeszcze w środę zapowiedział wszczęcie przez prokuraturę postępowania w sprawie wiadomości z pogróżkami.

Mateusz Mikowski/PAP

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -