Strona głównaWiadomościPolskaWałęsa: jeśli chcesz mieć wpływ, to musisz głosować. Były prezydent zagłosował w...

Wałęsa: jeśli chcesz mieć wpływ, to musisz głosować. Były prezydent zagłosował w Gdańsku

Jeśli chcesz mieć wpływ, to musisz głosować, a jeśli nie będziesz głosować, to nie miej pretensji, bo nie brałeś udziału – powiedział były prezydent Lech Wałęsa po głosowaniu w wyborach prezydenckich w komisji na Uniwersytecie Gdańskim.

Wybory prezydenta RP – I tura. Były prezydent Lech Wałęsa głosuje w lokalu wyborczym na Uniwersytecie Gdańskim, 18.05.2025. Fot. PAP/Adam Warżawa

Lech Wałęsa głosował w wyborach prezydenckich w niedzielę rano w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 177, która mieści się na Uniwersytecie Gdańskim w Oliwie.

B. prezydent pytany po głosowaniu o przewidywaną frekwencję powiedział, że w tym roku powinna być ona podobnie rekordowa, jak w ostatnich wyborach parlamentarnych, a „jak będzie, to tylko Pan Bóg wie”. „Ja bym sobie życzył, żeby frekwencja była jeszcze lepsza, no ale trochę ludzie są zmęczeni” – powiedział.

Zapytany, jak przekonałby tych, co nie chcą iść na wybory, Wałęsa stwierdził, że w prosty sposób. „Jeśli chcesz mieć wpływ, to musisz głosować, a jednocześnie jeśli nie będziesz głosować, to nie miej pretensji, bo nie brałeś udziału” – powiedział.

Poinformował, że gdy po 21. będą podawane pierwsze sondaże, on będzie na Węgrzech.

Na pytanie o przewidywania wyborcze Lech Wałęsa odparł, że myśli, iż „naród wyciągnął wnioski”.

„Mamy szansę naprawdę ogromną zrobić porządek w naszym kraju, ale nie wiem czy naród jest przekonany, dlatego że jesteśmy w momencie wielkiej dyskusji nad przyszłością Polski, Europy i świata” – mówił Wałęsa i dodał, że to jest właśnie to o czym zawsze mówił – zmieniają się epoki.

„Z myślenia państewka (…) przechodzimy na myślenie kontynentalne, a nawet na globalne. Jest pytanie nie czy, ale jak to zrobić? To, co się dziś dzieje w Polsce, Europie i świecie, to jest wielka dyskusja nad przyszłością nowej epoki” – stwierdził Wałęsa. Jak dodał, nie można zapomnieć, że taki rozwój cywilizacji, jak obecnie, już na świecie był (…) i te epoki zginęły”.

kszy/malk/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Z Wrocławia do Utah

Polska kuchnia na topie

Netflix zapłaci twórcom