piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeWalentynki dla małego i dużego

Walentynki dla małego i dużego

Co roku 14 lutego listonosze na całym świecie doręczają kartki milionom ludzi są to – KARTKI WALENTYNKI. To bardzo sympatyczny sposób przypomnienia się przyjaciołom i świetna okazja do dyskretnego wyznania komuś miłości czy też okazania sympatii, pisania wyznań miłosnych lub też wręczenie czerwonej róży osobie, którą się kocha. Święto zakochanych nie musi być „na serio” i można się świetnie pobawić rodzinnie. Do lizaka w kształcie serduszka lub misia z napisem „love” możesz dołączyć zabawne wierszowane życzenia, które na pewno sprawią radość obdarowanemu. Takie życzenia na walentynki będą dobre np. dla taty, mamy, babci i dziadka. Miłość do dzieci bywa tą najbardziej szaloną. Oto propozycja milutkich życzeń, które można złożyć swoim dzieciom na walentynki:

Gdy zajdzie taka potrzeba,
dam Ci nawet gwiazdkę z nieba.
A że dziś są Walentynki
dam buziaki i landrynki.

Jeśli chcemy w prosty sposób przybliżyć dzieciom historię walentynek, można opowiedzieć mu im krótką bajkę:

„Dawno, dawno temu rzymski cesarz chciał, żeby mężczyźni byli groźnymi wojownikami. Nie pozwalał im więc się zakochiwać. Myślicie, że mu się to udało? Oczywiście, że nie! Mógł sobie zakazać ślubów, ale miłości nie da się zabronić! Dzielni żołnierze spotykali się ze swoimi wybrankami w tajemnicy, a pewien wierzący w miłość ksiądz, Walenty, udzielał im w sekrecie ślubów. I to właśnie na cześć tego romantycznego księdza 14 lutego obchodzimy walentynki, czyli święto miłości i wszystkich zakochanych!”

Życzenia na walentynki dzieci mogą złożyć także swojej koleżance lub koledze. Będzie to wyraz sympatii do tej osoby. Do życzeń możecie też dołączyć np. jakiś słodki upominek lub książeczkę, będzie jeszcze więcej radości, a przede wszystkim wspólne czytanie.

Mogę tu polecić książkę „Pokochaj mnie” napisaną przez Cédric Ramadier. Ta różowa książeczka zakochuje się w czytelniku. Na początku jest nieśmiała i nie chce wyjawić swojej tajemnicy, ale dzięki zgadywankom udaje się jej otworzyć. „Pokochaj mnie” wciąga małych czytelników do aktywnej zabawy, uczy wyrażania i nazywania emocji oraz uwrażliwia na uczucia innych.

A dla nieco starszych dzieci polecam książkę pt. „Dwoje ludzi”, której autorką jest Iwona Chmielewska. „Dwoje ludzi” to wyjątkowa pozycja. Mówi o tym, co najważniejsze, w sposób poruszający i piękny. Zapewniam, że gdy choć raz ją przeczytacie, będziecie chcieli zatrzymać ją na zawsze. To typowy picturebook, w którym za pomocą prostych metafor opisane są i pokazane zależności w związkach. Tak naprawdę jest to książka dla dzieci i dla dorosłych.

Na pewno starsze dzieci zainteresują ciekawostki i zwyczaje walentynkowe na świecie i tak na przykład:

  • W Japonii Walentynki są świętem panów – są oni rozpieszczani tego dnia przez płeć piękną. Kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami.
  • W Estonii 14 lutego nie jest świętem miłości, a świętem przyjaźni. Estończycy w Walentynki sprawiają prezenty swoim przyjaciołom, a nie drugim połówkom.
  • W Walii święto miłości obchodzi się wcześniej – 25 stycznia. Jest to dzień św. Dwynwen, patronki kochanków. W tym dniu Walijczycy swoim ukochanym wręczają łyżki zdobione najczęściej miłosnymi symbolami.
  • W Chinach osoby, które poszukują miłości, idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka.
  • W Niemczech na kartkach walentynkowych i innych podarunkach często pojawia się świnia – jest ona symbolem dobrobytu.
  • W Rzymie 14 lutego ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin (znajduje się tam czaszka św. Walentego), gdzie modlą się, prosząc o miłość lub dziękując za nią.

Dla nastoletnich czytelników polecam jeszcze ciekawą książkę pt. „Miłość od pierwszego wejrzenia” autorstwa Wisławy Szymborskiej. Wisławę Szymborską nazywa się na świecie „poetką globalną”, bo już przed otrzymaniem nagrody Nobla czytali ją wielbiciele rozproszeni po różnych częściach świata. Siłą jej poezji jest piękno, prostota, dyskrecja, ale i humor, czytelny pod każdą szerokością geograficzną. Jej słowa są uniwersalne, trafiają od razu nawet do tych, co nigdy wcześniej nie przeczytali żadnego jej wiersza. ,,Miłość od pierwszego wrażenia” jest hołdem dla poetki, ale także zachwytem nad magiczną stroną miłości – jej początków, pierwszych domysłów, niepewności i zadawania pytań. To wzruszająca opowieść o zakochaniu, pochwała niepewności i przypadku, gdzie detale – zazwyczaj niezauważalne – okazują się mieć kluczowe znaczenie. A sama historia bohaterów – anonimowej pary młodych ludzi – staje się naszą własną historią.

Sylwia Wadach Kloczkowska


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -