piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeLaurka dla Babci i Dziadka

Laurka dla Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to połączone obchody dwóch świąt – Dnia Babci, przypadającego 21 stycznia i Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. Czasami babcie i dziadkowie świętują razem, bo tak jest po prostu wygodnie. W przedszkolach, szkołach i wielu domach odbywają się uroczystości z tej okazji.

Wspólnie spędzony czas to najlepszy prezent, jaki mogą podarować dziadkowie wnukom – i wnuki dziadkom! Fot. Archiwum WEM

Dzień Babci i Dziadka w Polsce

Ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował papież Jan Paweł II. Chciał, by święto przypadało 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – rodziców Matki Boskiej – Maryi, a dziadków Jezusa. Gdyby jednak przyjęło się w wakacyjnym terminie, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu maluchów.

Dzień Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1966 r. „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała… babcię. O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Wspólne obchody Dnia Babci i Dziadka mają też swoją tradycję na świecie – w USA obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków), podobnie jest w Kanadzie, Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.
W USA – National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków, obchodzony jest 11 września, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w Kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami.

Kolorowe laurki

Laurki dla babci i dziadka to obowiązkowy prezent z okazji ich święta. Nawet małe dziecko na pewno chętnie samo przygotuje prostą laurkę, którą wystarczy wydrukować i pokolorować. Razem z dzieckiem wybierzcie taki wzór laurki dla babci i dziadka, jaki najbardziej wam się podoba, kliknijcie i wydrukujcie gotowy do pokolorowania obrazek. Nie zapomnijcie o wpisaniu życzeń!

Życzenia

Składanie życzeń to prawdziwa sztuka, szczególnie, gdy odbiorcami są tak dostojne osoby jak babcia i dziadek. Życzenia dla babci i dziadka powinny być wyjątkowe. Zwykle najbardziej sprawdzoną formą są wierszyki. Ich rymowana formuła sprawia, że dziadkom robi się bardzo miło. Stałymi elementami, które powinny zawierać wierszyki dla babci i dziadka na pewno są: wdzięczność za opiekę, wspólną zabawę, życzenia zdrowia i spełnienia marzeń. Miłym akcentem na pewno jest uwzględnienie osobistych cech babci i dziadka – wtedy wierszyk na pewno będzie miał charakter bardziej spersonalizowany i będzie jeszcze ciekawszy.

Sylwia Wadach Kloczkowska


Wierszyk dla babci

Babcia jak dobra wróżka:

posiedzi obok łóżka,

opowie bajeczkę przed snem

i zawsze sprawia, że dużo jem.

Ma czarodziejską moc zapewne

i dzisiaj zmienia się w Królewnę,

dla mojej Babci dużo radości,

niech żyje 100 lat w zdrowiu i miłości!

Życzenia dla dziadka

Dziadku mój kochany,

jesteś plasterkiem na rany,

rozpieszczasz mnie i wspierasz,

uczysz, jak dobro wybierać,

znasz wiele historii ciekawych

i uczysz prawdziwej zabawy.

Zabawny w tym jesteś na dokładkę

Dziękuję, że jesteś moim Dziadkiem!

Życzenia dla babci i dziadka

Od maluszka prosto z serduszka:

Okazja nie lada i wielka gratka,

Pierwsze życzenia dla Babci i Dziadka.

Niech dopisuje Wam zdrowie,

A ja jak urosnę wierszyk Wam opowiem.


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -