niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneWakacje w Europie będą możliwe

Wakacje w Europie będą możliwe

W wywiadzie dla New York Times 23 kwietnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Urszula von der Leyen zapowiedziała, że zaszczepieni Amerykanie będą mogli już tego lata odwiedzić kraje europejskie. Pomimo że nie podała szczegółów, takich jak od kiedy Unia Europejska otworzy się dla zaszczepionych gości zza oceanu oraz w jaki sposób trzeba będzie udowodnić, że jest się zaszczepionym, informacja ta wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród mediów, turystów oraz w branży turystycznej po obu stronach Atlantyku. Jest to pierwszy sygnał ze strony władz europejskich, że zakaz wjazdu do krajów członkowskich przez osoby z zagranicy, wprowadzony w życie ponad rok temu, zostanie zniesiony.

W cotygodniowym newsletterze wysyłanym przez Travelzoo do milionów odbiorców w każdą środę pojawiła się nawet oferta do Polski. Fot. Archiwum WEM

Otwarte granice

Odnośnie warunków, jakie będą musieli spełnić potencjalni turyści, van der Leyen wspomniała tylko, że będą musieli być zaszczepieni szczepionką zaaprobowaną przez Europejską Agencję Leków (EMA). Obecnie wszystkie szczepionki stosowane w Stanach Zjednoczonych zyskały aprobatę EMA, co znaczy, że jeżeli Europa otworzy się dla zaszczepionych gości z Ameryki, pojechać będzie mogła tam każda w pełni zaszczepiona osoba. Lecz otwarcie granic wcale nie oznacza, że turystyka z Ameryki do Europy powróci w tym roku do przedpandemicznego poziomu. Wiele osób nadal może być sceptycznych wobec warunków epidemiologicznych w Europie. Pełne skorzystanie z oferty turystycznej krajów Europy mogą też ograniczyć obostrzenia, które nadal obowiązują w wielu z nich, a ich poluzowania nie nabrały takiego samego tempa jak w USA. Wg prezes Światowej Rady Turystyki, lato w Europie nie będzie wygadało tak jak w poprzednich latach, ale na pewno będzie o wiele więcej ruchu na transatlantyckich trasach niż rok temu.

Ciężko też stwierdzić, jak do decyzji władz europejskich ustosunkują się poszczególne członkowskie państwa. Grecja otworzyła swoje granice dla zagranicznych turystów już 19 kwietnia – od tej daty kraj odwiedzać mogą turyści z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Izraela, Serbii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z potwierdzeniem szczepienia bądź negatywnym testem na Covid-19. 15 maja greckie granice mają zostać otwarte dla turystów z pozostałych krajów. W podobnym kierunku mogą podążyć inne kraje, takie jak Hiszpania, Włochy czy Portugalia, w których turystyka stanowi ogromną część gospodarki i władze krajowe podjąć mogą własne decyzje odnośnie otwarcia granic, nie czekając na kolejne ruchy władz unijnych. W samej Grecji turystyka stanowi aż 20% gospodarki kraju.

Podróż w jedną stronę

Otwarcie granic europejskich dla Amerykanów nie oznacza też, że Europejczycy będą mogli swobodnie poróżować w drugą stronę. Procent zaszczepionej ludności w Europie jest namiastką wykonanych sczepień w USA i o ruchu z Europy do Ameryki zadecydować będą musiały władze amerykańskie. Decyzje te są istotne również dla Polaków, szczególnie tych, którzy nie posiadają ważnego polskiego paszportu, bez którego podróż do Polski jest nadal niemożliwa. Warunek posiadania polskiego paszportu, by móc polecieć do Europy w czasie pandemii, spowodował ogromny wzrost ilości składanych wniosków paszportowych, przyjmowanych przez polskie placówki dyplomatyczne w USA. Spowodowało to nie tylko dłuższy okres oczekiwania na paszport, ale również na umówienie wizyty, by złożyć wniosek. Ponadto osoby, których stare paszporty straciły ważność przed 2001 rokiem, muszą potwierdzić polskie obywatelstwo zanim mogą wnioskować o wyrobienie nowego paszportu. Dla Polaków nieposiadających ważnego dokumentu otwarcie przez Unię Europejska granic dla posiadaczy amerykańskich paszportów może być jedyną możliwością przekroczenia granicy Polski. Posiadacze polskich paszportów również nie mogą obecnie podróżować do Stanów Zjednoczonych, jako że granice kraju są nadal zamknięte dla zagranicznych turystów. Polacy, którzy chcieli skorzystać ze zniesionego wymogu wiz do USA, będą musieli poczekać, aż rząd amerykański podejmie kroki w celu otworzenia granic, co może wiązać się z wymogiem szczepienia.

Grecja jest jednym z pierwszych w tym roku europejskich krajów, który otworzył się dla zagranicznych turystów. Fot. Archiwum WEM

Latem do Polski?

Na wiadomość dotyczącą otworzenia granic Unii Europejskiej dla turystów spoza kontynentu czekała też z niecierpliwością branża turystyczna. Już następnego dnia po ukazaniu się informacji o takiej możliwości pojawiły się liczne, nowe oferty na zwiedzanie Europy tego lata. W cotygodniowym newsletterze wysyłanym przez Travelzoo do milionów odbiorców w każdą środę pojawiła się nawet oferta do Polski: $1,299 za 7-dniową wycieczkę z przelotem, zakwaterowaniem, częściowym wyżywieniem i zwiedzaniem Warszawy, Sandomierza, Zakopanego oraz Krakowa. Terminy dostępne są już od sierpnia tego roku i rezerwacja daje możliwość odwołania wyjazdu. W tym tygodniu ruszyła też 10-tygodniowa medialna kampania Polskiej Organizacji Turystycznej skierowana do amerykańskiej Polonii, a 22 kwietnia w Konsulacie RP w Nowym Jorku odbyło się wydarzenie mające na celu przedstawienie polskiej oferty turystycznej, zorganizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT, Polską Organizację Turystyczną oraz organizację SPATA, która zrzesza polonijne biura podróży w USA. Odrobinę bardziej sceptycznie zareagowały amerykańskie linie lotnicze. Pomimo iż siatki połączeń na krajowych trasach od pewnego czasu zaczynają przypominać rozkłady sprzed czasu pandemii, międzynarodowe połączenia pozostają nadal mocno ograniczone.

Nie ma wątpliwości, że w nadchodzących letnich miesiącach ludzie ponownie zaczną podróżować, pomimo nowych wymogów, przepisów i obostrzeń związanych z pandemią, które jeszcze na jakiś czas pozostaną z nami. Analitycy branżowi spekulują, że kilka lat potrwa, zanim ruch turystyczny powróci do poziomu sprzed pandemii. Lecz dla osób spragnionych wyjazdów po 14 miesiącach spędzonych w domu utrudnienia związane z nowymi przepisami bądź istniejącymi nadal obostrzeniami mogą okazać się małą bądź nieistotną przeszkodą. Tak samo jak dla branży turystycznej, zapewne najbardziej poszkodowanej przez Covid-19, dla której każdy wydany przez przyjeżdżających turystów dolar będzie na wagę złota.

Darek Barcikowski


Pomimo iż władze Unii Europejskiej nie podały jeszcze terminu, od kiedy kontynent otworzy się dla zaszczepionych turystów, niektóre kraje (w tym te, które nie należą do Unii Europejskiej) ogłosiły już własne plany związane z przyjmowaniem turystów spoza kontynentu. Oto one:

Chorwacja
Kraj otwarty jest dla zaszczepionych turystów oraz tych, którzy posiadają negatywny test na Covid-19 bądź są w stanie udowodnić, że przeszli chorobę.

Cypr
Zaszczepieni Amerykanie będą mogli odwiedzić wyspę od 10 maja. Dowód szczepienia musi być zapisany na specjalnej stronie internetowej przed przylotem.

Estonia
Osoby zaszczepione w ciągu ostatnich 6 miesięcy mogą wjechać na terytorium kraju.

Francja
Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja zacznie poluzowywać restrykcje na granicy kraju już w maju i że do wakacji wdroży specjalne przepisy dla zaszczepionych Amerykanów.

Gruzja
Zaszczepione osoby mogą wjechać na terytorium Gruzji, jeżeli spełnią dwa warunki: granice przekroczą samolotem i w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywali na terytorium Indii.

Grecja
Amerykanie mogą odwiedzić Grecje z negatywnym testem na Covid-19 bądź dowodem szczepienia.

Islandia
Zaszczepione osoby muszą również pokazać negatywny test na Covid-19, aby móc przekroczyć granicę.

Izrael
Plan, aby otworzyć kraj dla zaszczepionych turystów od lipca jest obecnie pod znakiem zapytania ze względu na rekomendacje ministerstwa zdrowia, by przesunąć termin.

Madeira (wyspa portugalska)
W przeciwieństwie do całego kraju, wyspa otwarta jest już dla zaszczepionych turystów.

Czarnogóra
Zaszczepione osoby mogą odwiedzić Czarnogórę już 7 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

Polska
Polska zwolniła zaszczepionych obywateli niektórych krajów z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny, lecz niestety Stany Zjednoczone nie znajdują się na liście.

Słowenia
Zaszczepione osoby zwolnione są z 10-dniowej kwarantanny i mogą odwiedzić kraj od 7 do 21 dni po zaszczepieniu się w zależności od szczepionki.

Źródło: CNBC. Informacje aktualne na dzień 1 maja br.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -