poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaW Warszawie wyruszył Marsz Milczenia '44

W Warszawie wyruszył Marsz Milczenia ’44

Gdy tylko zamilkły syreny upamiętniające godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, z ul. Jana Kilińskiego wyruszył w niedzielę Marsz Milczenia ’44. Jego uczestnicy trzymają w rękach biało-czerwone flagi.

Marsz Milczenia ’44 w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 bm. w Warszawie. Marsz upamiętniający ofiary powstania wyruszył z ul. Jana Kilińskiego. Fot. Tomasz Gzell/PAP

Marsz, który w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego idzie ulicami stolicy po raz piąty, jest hołdem złożonym warszawiakom i wyrazem pamięci o ich trudzie, walce, ofiarach i wypędzeniu z miasta.

W tym roku na miejscu startu marszu dzięki pomocy Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie zorganizowano wystawę zatytułowaną „Solidarność i wsparcie”. Placówka ta dokumentuje losy wypędzonych ze stolicy uczestników i świadków Powstania Warszawskiego.

Obóz przejściowy Durchgangslager 121 powstał w sierpniu 1944 roku na terenie warsztatów kolejowych w Pruszkowie. W trakcie Powstania Warszawskiego i po jego stłumieniu przebywało w nim około 650 tys. osób, głównie cywilów.

Marsz Milczenia 44 idzie od ul. Kilińskiego, następnie Długą do Arsenału, Aleją Solidarności, Jana Pawła II, a potem Grzybowską. Koniec marszu przewidywany jest na godz. 18.30.

PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -