niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematW Rosji powstał Komitet Antywojenny

W Rosji powstał Komitet Antywojenny

Grupa rosyjskich opozycjonistów i naukowców utworzyła Komitet Antywojenny. W jego skład wchodzą m.in. były rosyjski oligarcha i przeciwnik Putina Michaił Chodorkowski, szachowy mistrz świata Garri Kasparow, pisarz Wiktor Szenderowicz i polityk Dmitrij Gudkow, a także ekonomiści, historycy i przedsiębiorcy.

Michaił Chodorkowski, który na początku 2004 był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji,  spędził 8 lat w kolonii karnej; od 2013 r. przebywa na emigracji w Szwajcarii. Fot. wikimedia commons/ВО Свобода

Komitet, który powstał w celu walki z „dyktaturą Putina”, zaapelował do rządów państw świata o zajęcie zdecydowanego stanowiska wobec osób winnych rozpętania wojny z Ukrainą. Członkowie Komitetu wezwali też „wszystkich prawdziwych patriotów Rosji” do zjednoczenia się w walce z „agresywną dyktaturą Putina” niezależnie od politycznych sporów czy osobistych sympatii.

Członkowie Komitetu napisali także w wydanym przez siebie oświadczeniu, że jako obywatele Federacji Rosyjskiej wbrew swojej woli stali się odpowiedzialni za złamanie międzynarodowego prawa, agresję wojenną i masową śmierć ludzi. Podkreślają też, że uczestników agresji – opracowujących plany generałów i polityczne kierownictwo Rosji – należy nazwać przestępcami wojennymi.

„Tego, co się dzieje, nie można już wybaczyć” – napisał ponadto w liście otwartym Michaił Chodorkowski.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -