piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaDziałyCiekawostkiW ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie zakwitło niemal 26 tysięcy tulipanów

W ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie zakwitło niemal 26 tysięcy tulipanów

W Ogrodzie Dolnym i Górnym Zamku Królewskiego zakwitło prawie 26 tysięcy wielobarwnych tulipanów w 12 odmianach. Warto zwrócić uwagę na tulipana Serce Warszawy, który swoim kształtem przypomina koronę, a intensywną czerwienią barwy monarsze – powiedziała Agnieszka Żukowska, kierowniczka ogrodów Zamku Królewskiego.

Kolorowo i słonecznie w Ogrodzie Saskim. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

W skład ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie wchodzi Ogród Dolny oraz Górny i to właśnie tam na rabatach zakwitło niemal 26 tysięcy tulipanów w 12 odmianach.

„Chcemy, aby zarówno Ogród Dolny, jak i Górny, był piękny, zachwycał kolorami oraz różnorodnością odmian tulipanów, które kwitną aż do połowy maja” – powiedziała w rozmowie z PAP.PL Agnieszka Żukowska, kierowniczka ogrodów Zamku Królewskiego.

W Ogrodzie Dolnym zakwitły tulipany w kolorach m.in. białym, różowym, czerwonym, żółtym, fioletowym i czarnym tworząc wzór oparty na formie rombu.

„Jedną z ciekawszych odmian zasługujących na uwagę jest tulipan Serce Warszawy. To nasza własna odmiana, należąca do Zamku Królewskiego i wyhodowana przez polskiego hodowcę Romana Szymańskiego na okoliczność udostępnienia Ogrodów Dolnych dla publiczności. Tulipan jest piękny i właśnie w tej chwili jest w apogeum swojego kwitnienia” – podkreśliła.

Kształt i postrzępione płatki tulipana Serce Warszawy przypominają królewską koronę, a intensywna czerwień nawiązuje do barw monarszych. Osiąga wysokość niemal 60 cm.

W Ogrodzie Górnym zakwitło 17 tysięcy tulipanów, m.in w kolorach amarantowo-białych odmiany Ice Cream oraz fryzowane i pełne Queensland.

„Poza tulipanami są też szafirki, śnieżyczki, pierwiosnki i korony cesarskie znajdujące się przy bramach ogrodów i w otoczeniu pomnika Kazimierza Brokla” – podsumowała Żukowska.

Ogrody Zamku Królewskiego czynne są codziennie – w godzinach 10-22 Ogród Dolny oraz 10-18 Ogród Górny. Wstęp jest bezpłatny.

Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/67614/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1568966%2Cw-ogrodach-zamku-krolewskiego-zakwitlo-niemal-26-tysiecy-tulipanow-wideo

Agnieszka Gorczyca/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -