poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkW Nowym Jorku trwa wystawa o małżeństwie polskich architektów

W Nowym Jorku trwa wystawa o małżeństwie polskich architektów

„Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy” to wystawa otwarta w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Prezentuje makiety i szkice architektoniczne najważniejszych realizacji i projektów, w tym przygotowanych na potrzeby budynku ONZ.

Nowiccy stworzyli w architekturze humanistyczny modernizm. Fot. instytupolski.pl

Maciej Nowicki (1910-1950) był jednym z architektów pracujących nad projektem nowojorskiej siedziby ONZ wraz z m.in. Le Corbusierem i Oscarem Niemeyerem.

W trakcie II wojny światowej walczył w obronie Polski przed nazistowskimi Niemcami, działał w Armii Krajowej i udzielał konspiracyjnych wykładów architektonicznych. Po wojnie wraz z żoną zaangażował się w odbudowę Warszawy. W wieku 40 lat zginął w katastrofie lotniczej w Egipcie.

Stanisława Sandecka-Nowicka (1912–2018) była graficzką i projektantką, została pierwszą w historii USA profesorką architektury.

„Historia Nowickich to opowieść o pasji tworzenia, wspólnym życiu, możliwościach i ograniczeniach burzliwego początku XX wieku. Nowiccy stworzyli humanistyczny modernizm, który otwierał ówczesne rozumienie architektury na nowe pola” – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Inaugurując ekspozycję, ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że Nowiccy w pracy zawsze umieszczali w centrum człowieka. Przeżywszy koszmar II wojny światowej, oparli projekty na architekturze służącej ludziom i promującej ich godność.

Ekspozycja została organizowana przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ. Przygotował ją Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Potrwa do 26 stycznia.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -