poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaW drugiej połowie sierpnia spodziewana duża liczba zakażonych

W drugiej połowie sierpnia spodziewana duża liczba zakażonych

Druga połowa sierpnia to moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej, liczby osób zakażonych koronawirusem – mówił w niedzielę w Polskim Radiu 24 dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Grzegorz Gielerak. „Jedyny dziś skuteczny sposób, by stać się niepodatnym to zaszczepienie” – dodał.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak podczas konferencji w sprawie postępu prac w organizacji tymczasowego wojskowego szpitala zakaźnego dla pacjentów zakażonych koronawirusem na warszawskim Okęciu, 16 listopada 2020 r. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek, że wariant Delta wypiera inne mutacje koronawirusa. Podał, że scenariusze dotyczące przebiegu czwartej fali pandemii w Polsce mówią o zakażeniach na poziomie tysiąca dziennie w wersji najlepszej oraz o 10-15 tys. nowych zakażeń w najgorszym przypadku.

Szef MZ przekonywał, że jeszcze wszystko jest w naszych rękach. „To nie jest prognoza, która jest zadana i będzie się realizować, tylko wszystko zależy od tego, jaki będzie poziom wyszczepienia” – podkreślał minister.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, prof. Grzegorz Gielerak, komentując w niedzielę w Polskim Radiu 24 sytuację epidemiczną, podkreślał ogromną wagę szczepień.

„Druga połowa sierpnia to moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej, liczby osób zakażonych” – stwierdził.

Przywołując przykłady z innych krajów, w tym m.in. Wlk. Brytanii, podkreślał, że widać, jak bardzo skuteczne są szczepienia i jak zmieniają rzeczywistość pandemii.

Profesor zwracał również uwagę, że powszechny program szczepień powoduje zniesienie zależności między zakaźnością koronawirusa a liczbą hospitalizacji i zgonów.

„Owszem, szczepionka chroni nas, ale osoby zaszczepione są też w mniejszym stopniu, o ile w ogóle, transmiterami zakażenia. Zatem chronią one również podatne osoby ze swojego otoczenia” – wyjaśniał.

Zaznaczał, że wirus kieruje się bezwzględną logiką zapewnienia sobie przetrwania i atakuje osoby podatne. „Jedyny dziś skuteczny sposób, by stać się niepodatnym, to zaszczepienie, do którego gorąco namawiam” – apelował prof. Gielerak.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w piątek komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień.

Zgodnie z danymi podanymi w niedzielę na stronach rządowych, w Polsce wykonano dotąd ponad 33 mln 739 tys. szczepień przeciw COVID–19.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 16 mln 960 tys. osób.

Daria Kania/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -