niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPolski generał w Fort Knox

Polski generał w Fort Knox

Generał dywizji Adam Joks objął stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA stacjonującej w Fort Knox – słynnej bazie wojskowej w stanie Kentucky. To pierwszy polski dowódca biorący udział w Programie Wymiany Personelu Wojskowego Armii Amerykańskiej i drugi polski wojskowy w oficjalnych amerykańskich strukturach wojskowych. Pierwszym był Tadeusz Kościuszko.

Gen. Adam Joks był dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre – JFTC) w Bydgoszczy i zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Dzisiejszy dzień jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do zacieśnienia sojuszu między Polską a USA – powiedział w czwartek, 15 lipca, szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości pożegnania gen. dyw. Adama Joksa, która odbyła się w Poznaniu. Szef MON podkreślił, że gen. Joks „jest pierwszym Polakiem, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie US Army po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce”.

Szef MON przypomniał przy tej okazji o podpisanej 15 sierpnia ub. roku umowie o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Podpisanie tej umowy było wydarzeniem o tyle istotnym, że razem pracujemy na rzecz stworzenia warunków do tego, by nawet 20 tysięcy żołnierzy Stanów Zjednoczonych mogło przybyć tu, na polską ziemię, jeśli będzie taka potrzeba – powiedział.

Gen. dyw. Adam Joks powiedział, że wyznaczenie go na nowe stanowisko to dla niego zaszczyt i wyróżnienie. – Jestem świadomy odpowiedzialności, zadań oraz oczekiwań, jakie stoją przede mną, jako zastępcą dowódcy V Korpusu, szczególnie w kontekście szkolenia i przygotowania go do prowadzenia wielodomenowej operacji na europejskim teatrze działań, zwłaszcza na jego wschodniej flance – podkreślił.

Dowództwo V Korpusu US Army w Fort Knox zostało reaktywowane w lutym 2020 r., ma docelowo liczyć ponad 600 żołnierzy, z czego 200 ma służyć w wysuniętym stanowisku dowodzenia, które zainaugurowało działalność jesienią ub. r. w Poznaniu.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -