czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkVI edycja Nocy Muzeów w Instytucie Piłsudskiego w Ameryce

VI edycja Nocy Muzeów w Instytucie Piłsudskiego w Ameryce

W sobotę, 15 kwietnia, odbyła się już VI edycja Nocy Muzeów w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy powstania Instytutu prezes dr Iwona Korga wygłosiła odczyt o początkach tej placówki.

Od prawej: dr Iwona Korga, Jerzy Świątkowski i Wojciech Budzyński. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Trochę historii

Instytut Józefa Piłsudskiego powstał 4 lipca 1943 roku w Nowym Jorku z inicjatywy wybitnych Amerykanów polskiego pochodzenia i emigrantów wojennych z Polski. Wśród założycieli byli działacze polonijni: Franciszek Januszewski, Maksymilian Węgrzynek i Lucjan Kupferwasser oraz polscy uchodźcy wojenni, którzy w II Rzeczypospolitej zajmowali ważne stanowiska państwowe i byli najbliższymi współpracownikami Józefa Piłsudskiego. W tej ostatniej grupie byli trzej ministrowie II RP: Wacław Jędrzejewicz, Ignacy Matuszewski oraz Henryk Floyar – Rajchman. Misją Instytutu stały się działania zgodne z ideami niepodległościowymi Józefa Piłsudskiego. Misja ta realizowana jest poprzez gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów, prowadzenie badań najnowszej historii Polski i Europy środkowo-wschodniej, popularyzację historii i kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych poprzez programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazy filmów dokumentalnych, konferencje, publikacje, wystawy oraz przyznawanie nagród.

Kontynuowana misja

W 2007 roku Instytut uruchomił program digitalizacji, który pozwala na zabezpieczenie i szerokie udostępnianie zasobów archiwalnych. Wielką pomocą w Instytucie są wolontariusze. Dużą zasługę w wydawaniu źródeł historycznych zdeponowanych w archiwum miał prof. Wacław Jędrzejewicz, założyciel i długoletni dyrektor Instytutu. Instytut posiada jeden z największych na terenie Ameryki zbiorów archiwalnych dotyczących Polski, bibliotekę, zbiór prasy, a także obrazy i rzeźby polskich mistrzów, medale, mapy, fotografie, zbiory numizmatyczne, filatelistyczne, mundury i inne eksponaty. Wszystkie obiekty są darowiznami. Poprzednio siedziba Instytutu mieściła się na Manhattanie, ale od 2015 r. znajduje się w polskiej dzielnicy Greenpoint, co sprzyja zwiększeniu zainteresowania działalnością Instytutu wśród społeczności polonijnej i anglojęzycznej. Odwiedzają go członkowie rządu i historycy. Rocznie Instytut organizuje w swojej siedzibie około 30 wydarzeń otwartych dla publiczności, w których uczestniczy około 2,000 osób.

Dr Iwona Korga i Jerzy Świątkowski. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Owocna współpraca

Po wystąpieniu dr Iwony Korgi głos zabrał architekt Jerzy Świątkowski, który opowiedział o swoich kontaktach z Instytutem, a zaczęły się one w 1980 r., zaraz po jego przylocie do Ameryki. Poznał tu prof. Jędrzejewicza, chodził na jego wykłady, do dziś działa bardzo aktywnie w Instytucie. Jest też autorem grafik okładek do szeregu książek wydawanych pod auspicjami Instytutu oraz autorem i wykonawcą imponującej dekoracji na uroczystą akademię z okazji 50. rocznicy zgonu marszałka Piłsudskiego. Akademia ta była największym wydarzeniem polonijnym w 1985 roku. Po jej sukcesie Świątkowski został zaproszony do Rady Dyrektorów, będąc najmłodszym członkiem w historii. Na zakończenie prelegent oprowadził słuchaczy po galerii Instytutu, która składa się z ponad 200 obrazów. Są tam prace między innymi: Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Józefa Brandta, Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Tadeusza Styki, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Chełmońskiego. W galerii znajduje się też zbiór rysunków legionisty – portrecisty marszałka Piłsudskiego – Zdzisława Czermańskiego.

Ponadto swoimi refleksjami na temat swojej współpracy z Instytutem dzielili się: Wojciech Budzyński, znawca i kolekcjoner broni, militariów i odznaczeń wojskowych oraz Piotr Kumelowski, ekspert od spraw kolei, wieloletni członek Rady Dyrektorów oraz skarbnik Instytutu.

Zosia Zeleska-Bobrowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -