piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaDziałyKulturaUrszula Honek nominowana do Bookera

Urszula Honek nominowana do Bookera

„Białe noce”, zbiór opowiadań Urszuli Honek, znalazły się na liście 13 książek nominowanych do Nagrody Międzynarodowego Bookera. Autorką angielskiego przekładu jest Kate Webster.

Międzynarodowe jury doceniło twórczość Urszuli Honek. Fot. facebook

Listę książek wyłoniło jury, na czele którego stoi Eleanor Wachtel, kanadyjska pisarka. W skład gremium wchodzą również Natalie Diaz, amerykańska poetka, Romesh Guneseker, brytyjski pisarz, William Kentridge, południowoafrykański artysta wizualny, a także Aaron Robertson, pisarz i tłumacz. Finałową trzynastkę wybrano spośród 149 książek napisanych w 32 językach.

Na stronie internetowej nagrody widnieje komentarz, iż nominowane prace, „mówią o odwadze i dobroci, o kluczowej wartości wspólnoty i przeciwstawianiu się tyranii”.

Jury oceniło książkę Polki jako „artystyczne studium śmierci zawarte w poruszających opowiadaniach na tle polskich gór Beskidów”. „To zbiór łączących się ze sobą historii, na temat różnych tragedii i nieszczęść, jakie spotykają bohaterów, ludzi, którzy dorastali i żyli w tej samej wiosce w regionie Beskidu Niskiego w południowej Polsce” – napisano. „White Lights” Urszuli Honek ukazało się nakładem wydawnictwa MTO Press.

„Białe noce” to czwarta książka w dorobku pisarki i poetki urodzonej w 1987 roku w Racławicach. Ukazało się dwa lata temu nakładem wydawnictwa Czarne. Pisarka otrzymała za nią Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Conrada oraz nominacje do m.in. Paszportów „Polityki” i Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Sześć książek, które znajdą się w finale Międzynarodowego Bookera, poznamy 9 kwietnia. Wręczenie nagrody odbędzie się 21 maja w Londynie.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -