poniedziałek, 20 września, 2021

Uroczyste obchody

W niedzielę, 4 lipca, w Klubie Polonia Inc. w St. Petersburg na Florydzie uroczyście celebrowano Święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki. W zorganizowanym z tej okazji spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wojsk obojga narodów.

W Klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg na Florydzie z okazji święta 4 lipca odbyło się uroczyste spotkanie połączone z zabawą taneczną. Fot. Archiwum Klubu Polonia, Inc                                                                                                                                            

Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem flag: amerykańskiej i polskiej, a także klubowego sztandaru. Wprowadzał je kapitan Pulaski Cadet – Jan Szumski, przy dźwiękach werbla, na którym wybijał rytm sierżant sztabowy Pulaski Cadet – Jan Oko. Następnie zostały odśpiewane hymny Stanów Zjednoczonych i Polski, po czym prezes Klubu Polonia, Inc. Ania Slavov przywitała wszystkich uczestników oraz gości honorowych, wśród których byli: attache Obrony Generał Dywizji Cezary Wiśniewski, zastępca attache ppłk Karol Budniak, US Coast Guard Flotilla 96  Antoni Lorenc, polscy oficerowie łącznikowi z bazy McDill na Florydzie: płk Jarosław Jabłoński, ppłk Leszek Kowalczyk z żoną i synkiem, ppłk Maciej Zaborowski oraz oficer operacyjny UNST Coast Guard Station Hortez Roman E. Gzyl.

Po powitaniach został zaserwowany typowo polski, bardzo smaczny obiad. Po obiedzie rozpoczęła się druga część uroczystego pikniku. Generał Wiśniewski w asyście pułkowników odznaczył siedem osób medalami Ministra Obrony Narodowej, przyznanymi za wspieranie i krzewienie polskości w USA oraz za współpracę z Bazą Wojskową McDill. Medale otrzymali: złoty – Major Pułaski Cadet Michał Przywalny, srebrny – poprzedni prezes Polskiego Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater  Michał Bąk, brązowe – była prezes Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej na Florydzie Krystyna Markut, prezes Klubu Polonia Inc. Anna Slavov oraz zasłużeni działacze klubu Polonia Inc.:  Anna Król, Krzysztof Czyszczoń i Tadeusz Banasiak.

Spotkanie było okazją do pożegnania Leszka Kowalczyka i Macieja Zaborowskiego, którzy kończą swoją służbę w McDill na Florydzie i wracają do Polski. Po części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

– Takie spotkania są dla nas wszystkich motywacją do wspólnej pracy na rzecz krzewienia kultury polskiej tu, na Ziemi Washingtona –w  naszej drugiej ojczyźnie – podsumowują przedstawiciele Klubu Polonia, Inc.                                              

M.R   M.G  

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -