piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaDziałyPolitykaUkraińscy oligarchowie uciekają z kraju

Ukraińscy oligarchowie uciekają z kraju

Najbogatsi obywatele Ukrainy uciekają z kraju w obawie przed wojną. Zgodnie z informacjami podanymi przez Ukraińską Prawdę, tylko w niedzielę, 13 lutego, z Kijowa wyleciało około 20 prywatnych i wyczarterowanych samolotów.

Ukraińska Prawda donosi, że kraj opuścił m.in. Rinat Achmetow, którego majątek szacowany jest niemal na 8 miliardów dolarów. Fot. wikipedia

W Ukrainie mieszkają osoby, które mogą pozwolić sobie na najdroższe domy i mieszkania na świecie — nazywa się ich oligarchami, bo chociaż stanowią małą grupę, uważa się, że to oni rządzą całym państwem. Według Ukraińskiej Prawdy najbogatsi obywatele Ukrainy wraz ze swoimi rodzinami wylecieli już z Kijowa. Najpopularniejsze kierunki emigracji to Szwajcaria, Austria i południe Francji.

Tak wygląda wnętrze luksusowej willi na Riwierze Francuskiej, uchodzącej za najdroższy dom świata, którą kupił Achmetow. Fot. Archiwum WEM

Wśród nazwisk oligarchów, którzy zdecydowali się opuścić kraj, wymienia się m.in. Rinata Achmetowa, który uważany jest za najbogatszego z ukraińskich oligarchów. To właśnie on kupił najdroższy dom świata: pałac króla Belgii Leopolda II na Riwierze Francuskiej w Saint-Jean-Cap-Ferrat. Willa „Les Cedres” kosztowała go 200 mln euro. Ma też własne media, jest właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck oraz liczne biznesy w wielu różnych branżach. W 2021 r. dysponował majątkiem szacowanym na 7,6 mld dolarów. Co ciekawe, olbrzymiego majątku nie odziedziczył. Achmetow pochodzi z górniczej rodziny emigrantów z Tatarstanu, a w młodych latach szkolił się jako karciarz na donieckim bazarze. Po skończeniu studiów ekonomicznych w 1995 r. został jednym z najmłodszych ukraińskich bankierów. Zainicjował powstanie Donieckiego Banku Miejskiego — Dongorbanku.

Wiktor Pinczuk z żoną Ołeną, córką Leonida Kuczmy, był gościem na ślubie Aleksandry Kwaśniewskiej. Fot. Archiwum WEM

Kolejnym oligarchą, który zdecydował się na wyjazd, jest Wiktor Pinczuk, wymieniany obok Achmetowa jako najbogatszy i najbardziej wpływowy obywatel Ukrainy. To zięć pierwszego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Pinczuk mówił, że zawsze chciał zostać lekarzem, ale fortuny dorobił się na produkcji rur, przy której sam pracował jako absolwent Dniepropietrowskiego Instytutu Metalurgicznego. Był politykiem, jest też właścicielem ogólnokrajowych mediów. W 2013 r. oddał połowę swojego majątku na cele dobroczynne, a konkretniej na oświatę, ochronę zdrowia, promocję sztuki współczesnej i promocję samej Ukrainy.

Ukraińska Prawda wśród oligarchów opuszczających kraj podała też nazwiska Borysa Kolesnikowa i Igora Abramowicza.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -